Тема  уроку « Воєнні дії 1917–1918 рр.»

 

Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі

 

    Основні поняття і терміни:

 «14 пунктів»В. Вільсона,

 антивоєнний рух,

Комп’єнське перемир’я,

 революція.

 

Основні дати:

 лютий 1917 р. – лютнева революція в Росії;

6 квітня 1916 р. – вступ у війну США на боці країн Антанти;

3 березня 1918 р. – Брест – Литовський мирний договір між Німеччиною та більшовицькою Росією;

3 листопада 1918 р. – початок революції в Німеччині;

11 листопада 1918 р. – капітуляція Німеччини, Компєнське перемиря         

 

Особистості в історії: Ф. Фош

 

1.                Лютнева революція в Росії

Знесилені тривалою війною, народи почали боротьбу за її припинення. У лютому 1917 р. антивоєнні та соціальні виступи в Росії набули небаченого розмаху і переросли в революцію. На початку березня влада перейшла до Тимчасового уряду. Новий уряд не відмовився від зобов’язань царя Миколи ІІ перед союзниками і закликав продовжувати війну до переможного кінця. У квітні–травні 1917 р. на Східному фронті почалися масові братання солдатів німецької та російської армій. У жовтні 1917 р., прийшовши до влади, більшовики на чолі з Володимиром Леніним оголосили «мир без анексій і контрибуцій», тобто без територіальних надбань та без грошової компенсації за втрати.3 березня 1918 р. у м. Брест-Литовську більшовицька Росія підписала сепаратний мир з Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією та Туреччиною і вийшла з війни.


2.                Вступ у війну США

3 лютого 1917 р. США розірвали дипломатичні відносини з Німеччиною, а 6 квітня оголосили про вступ у війну на боці Антанти. США не стали пов’язувати себе якимись зобов’язаннями, сподіваючись по війні відігравати провідну роль під час мирних переговорів головного арбітра.

Формальним приводом до вступу у війну стала німецька дипломатична депеша («Нота Циммермана»), перехоплена англійською розвідкою і передана американцям, в якій йшлося про таємні переговори Німеччини і Мексики про союз проти США. Упродовж року на Західний фронт прибуло понад 2 млн американських солдатів.

 

3.                Воєнні дії на Західному фронті

У1917 р. основні бойові дії були зосереджені на Західному фронті. У 1917 р. німецьке командування віддавало перевагу оборонній тактиці, Антанта — наступальній.

У грудні 1916 р. Німеччина виступила з пропозицією розпочати переговори про мир, сподіваючись залишити за собою всі завойовані території. Країни Антанти відхилили цю пропозицію.

Генеральний наступ країн Антанти одночасно на всіх фронтах навесні 1917 р. виявився невдалим. У квітні 1917 р. англо-французьке командування зробило спробу атакувати ворога в районі Реймса. За сім тижнів боїв французи втратили убитими й пораненими понад 500 тис. вояків. У французькій армії спалахнули заколоти проти продовження війни.

Із другої половини 1917 р. увесь тягар подальших боїв ліг на плечі англійців. Їм вдалося провести кілька вдалих операцій, що зміцнило підірваний дух військ Антанти. Одна з таких операцій у районі Камбре (листопад–грудень 1917 р.) стала «тріумфом танків». Тут 378 англійських танків у взаємодії з піхотою та авіацією завдали удару і прорвали потужну оборону противника.

Італійці зазнали нищівної поразки під Капоретто в жовтні 1917 р.: 300 тис. з них потрапили в полон, 130 тис. загинули. Англійські та французькі дивізії, перекинуті з Ніцци на автомобілях, дещо покращили становище і не допустили виходу Італії з війни.

На четвертому році війни союзники, нарешті, дійшли згоди та у квітні 1918 р. створили спільне командування. Головнокомандувачем усіх союзних військ на Західному фронті було призначено маршала Фердинанда Фоша. 18 липня 1918 р. союзники рушили в наступ і відкинули німців від Марни.   Остаточного удару союзники завдали біля Ам’єна 8 серпня, де англійські танки прорвали оборону німців. За один день було розбито 16 німецьких дивізій. У вересні війська Антанти перейшли в наступ по всьому фронту. 14 серпня Гінденбург заявив імператорові Вільгельму ІІ про необхідність домагатися закінчення війни дипломатичними методами.

28 вересня Болгарія стала першою країною з Четверного союзу, яка вийшла з війни. 28 жовтня Австро-Угорщина запросила перемир’я, яке було підписано 3 листопада. 30 жовтня Туреччина змушена була на кабальних умовах підписати перемир’я з Антантою. Після цих подій Німеччині нічого не залишалося, як розпочати переговори про мир.

Німецький уряд очолив принц Макс Баденський, який звернувся до американського президента Вудро Вільсона з пропозицією про перемир’я на основі його «14 пунктів».

 

4.                Закінчення війни. Компєнське перемиря

11 листопада 1918 р – підписано Компєнське перемиря         

  Умови перемир’я:

• Припинення воєнних дій;    • евакуація протягом 14 днів окупованих німецькими військами районів Франції, Бельгії та Люксембургу, Ельзасу і Лотарингії;

• війська Антанти займали лівий берег Рейну, а на правому передбачалося створити демілітаризовану зону;  • Німеччина зобов’язувалася повернути усіх військовополонених та евакуювати свої війська з територій, що колись входили до Австро-Угорщини (Румунії, Туреччини та Східної Африки);    • Німеччина повинна видати Антанті велику кількість озброєння та військової техніки, серед іншого 2 тис. літаків, 10 тис. вантажних автомобілів, а також значну частину кораблів військово-морського флоту.                                                                                                                                                                                                                          Наслідки війни: союзники 4 рази були близькі до поразки. Але вони мали переважаючі фінансові, військові і трудові ресурси. Вони контролювали моря і в кінці війни повітря (авіація для розвідки)                                    Німеччина   допустила дві помилки: вторгнення у нейтральну Бельгію та необмежена підводна війна.


Підсумки «Великої війни»

1. Зникли Австро – Угорська, Німецька та Турецька імперії (також Російська)

2. Постали нові держави в центі Європи

3. Поширення комунізму й лідерство США

4. Світ поділився на демократичний і тоталітарний

5. Загострилися класові, міждержавні та етнічні суперечності

6. Війна зруйнувала довоєнний міжнародний правовий порядок, породивши нову міжнародну правову систему.

 

Дайте відповіді на питання

1. Чому США вступили у війну?

2. Чим зумовлений був вихід Росії з війни?

4. Назвіть три підсумки війни.

5. Назвіть трьох визначних діячів Першої світової війни.

6. Назвіть три наслідки війни.

7. Дайте визначення терміна «анексія».

 

Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.  § 2 пункт 4 – 6

                                                                 підручник

 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.

21 кух 30. 03.