Тема   уроку «Велика Британія в 1920 – 1930-х роках»

 

Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі

 

Основні поняття і терміни: «консервативна партія», «лейбористська партія», «загальний страйк», «домініон», «підмандатні території», «реконверсія», «коаліційний уряд», «гомруль».

 

Робота з картою

За допомогою карти атласа назвіть:

1) колоніальні найбільші володіння Великої Британії в Азії, Латинській Америці та Африці;

2) підмандатні території Великої Британії Африці, Азії та Латинській Америці та час їх появи;

3) держави і рік, коли вони отримали статус домініону у складі  Британської імперії.

 

1.                     Наслідки  Першої світової війни

 

Було усунуто головного конкурента — Німеччину, країна отримала частину репарацій

-         зростання державного боргу. З кредитора американських банкірів Велика Британія Перетворилася на їхнього боржника

У ході війни порушилися традиційні зовнішні зв’язки країни.

На Паризькій мирній конференції Велика Британія домоглася для себе сприятливих рішень, їй дісталася левова частка колоніальних володінь Німеччини і Османської імперії. Після Паризької конференції загострилися суперечності між Великою Британією, з одного боку, і Францією та США — з іншого.

 

2.                     Реформи кабінету Д. Ллойда Джорджа

Наслідки війни для Великої Британії не були втішними. Ситуація в країні вимагала здійснення якісних заходів в усіх сферах життя, щоб повернути Англії колишню могутність.

У лютому 1918 р. у країні було проведено чергову виборчу реформу. Кількість виборців зросла з 8 млн до 21 млн осіб, уперше виборчі права отримали жінки віком понад 30 років. Після виборів було прийнято програми допомоги безробітним та будівництва дешевих жител для малозабезпечених. У 1918 р. запроваджено 8-річну, а 1921 р. — 9-річну безкоштовну обов’язкову освіту…

 У 1919 р. — в Ірландії розпочалася громадянська війна, в якій провідну роль відіграла Ірландська республіканська армія (ІРА). Проти незалежності виступив уряд Ллойд-Джорджа та шість протестантських графств Ольстера. 1921 р. — між ворогуючими сторонами було укладено перемир’я й досягнуто домовленості, за якими Ірландія отримала статус домініону у складі Британської імперії, а шість протестантських графств Ольстера  залишились частиною Сполученого Королівства.

 

3.                     Внутрішня політика у 1922 – 1923 рр.

Основні політичні партії Великої Британії в 1920-ті роки

Консервативна   партія  Партія великих підприємців і землевласників. Заснована в     ХІХ  ст. на базі партії  торі. В основі її  діяльності        прихильність      до     традицій,  свобода      підприємництва, непорушність      приватної   власності,   парламентаризм  у  поєднанні   з        монархічними     традиціями.  Ліберальна      партія  Заснована в ХІХ ст.  на базі партії вігів. Партія виражала       інтереси торгово-промислових кругів, інтелігенції. Відстоювала         демократичні      свободи,оптимальне    поєднання  інтересів     власників  і        держави

Лейбористська партія          заснована   в 1900 р. (до 1906        р. —  Комітет робітничого представництва). Цілі партії: демократизація політичного устрою,       розширення соціального законодавства, перевага        державної  і суспільної         власності    над  приватною,         широкі       соціальні    реформи

 

4.                     Перший лейбористський уряд

У січні 1923 р. ситуація в країні змінилася — до влади прийшли лейбористи, і Рамсей Макдональд оголосив склад уряду.

  

 

5.                     Загальний страйк шахтарів 1926 р.

у жовтні 1924 р. на виборах абсолютну більшість отримали консерватори, сформувавши однопартійний уряд на чолі зі Стенлі Болдуїном.

Саме на час прем’єрства Болдуїна припав ряд соціальних конфліктів у Британії.

Наприкінці квітня 1926 р. державні субсидії припинилися і власники почали звільняти шахтарів з роботи. 4 травня шахтарі розпочали грандіозний страйк, який переріс у загальнобританський і тривав до 12 травня. Кількість учасників загального страйку (разом із родинами) становила близько 18 млн осіб, тобто понад 40 % всього населення країни.

Шахтарів підтримав Британський конгрес тред-юніонів (БКТ), а власників — уряд С. Болдуїна. Профспілки інших галузей закликали своїх членів припинити роботу на підтримку шахтарів, які вимагали підвищення заробітної плати і поліпшення умов праці. 11 травня 1926 р. Верховний суд країни визнав страйк незаконним і вже наступного дня керівництво БКТ оголосило про його припинення. Страйк шахтарів, які не підкорилися рішенню Генеральної ради БКТ, тривав до кінця листопада. Заробітну платню гірників було зменшено, а робочий день подовжено.

Поразка шахтарів послабила позиції тред-юніонів, проте вона примусила парламент прийняти у 1927 р. важливий «Закон про трудові конфлікти і профспілки».

• Організатори та учасники незаконних страйків підлягали штрафу чи навіть відповідальності перед судом.

• Масове пікетування заборонялося.

• Політичні внески тред-юніонів до скарбниці Лейбористської партії заборонялися.

• Тред-юніони державних службовців не могли бути членами БКТ.

 

6.                     Другий лейбористський уряд. Депресія 1929 – 1933 рр

 За цих обставин, в умовах кризи, що розпочалася в 1929 р., на виборах перемогу здобули лейбористи, сформувавши другий лейбористський уряд на чолі з Р. Макдональдом.

Світова економічна криза далася взнаки у Великій Британії в першому кварталі 1930 р. Найбільш критичний момент в економіці настав навесні 1932 р., Дрібні фермери та орендарі розорялися, бо сільськогосподарська продукція впала в ціні в середньому на 1/3. За роки кризи посилилася залежність країни від постачання сировини та продовольства, експорт англійських товарів скоротився удвічі. На 2,5 млн тонн скоротився тоннаж британського торговельного флоту

 

7.                       Національний уряд при владі


Запитання та завдання

1. Які сфери життя охопили основні антикризові заходи?

2. Пригадайте основні заходи «нового курсу» Рузвельта у США та порівняйте їх із діями «національного» уряду Р. Макдональда.

Англійський реформізм у 30-ті роки дедалі більше спирався на традиційні для країни консервативні ідеї. Тому не дивно, що на виборах 1935 р. з відчутною перевагою перемогли консерватори; вони здобули 387 депутатських місць у палаті громад і сформували однопартійний уряд на чолі з С. Болдуїном, якого у 1937 р. заступив Н. Чемберлен.

 

Дайте відповіді на питання

1. Назвіть уряди Великої Британії, що перебували при владі в 20-х роках.

2. У чому відмінність політики цих урядів?

3. Назвіть основні політичні партії Великої Британії.

4. Назвіть причини та наслідки страйку шахтарів.

5. Завдяки чому Велика Британія легше пережила часи кризи?

6. Які події відбувалися в Ірландії в післявоєнний період?

 

Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника «Всесвітня історія» І. Я. Щупак,  §10 питання 1 - 8

                                              підручник

 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.

21 кух 30. 03.