ТЕМА УРОКУ   “ХІД ВІЙНИ В 1943 – 1944 РР.”

Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі

 

Основні дати: 29 листопада – 1 грудня 1943 р. – Тенеранська конференція

Поняття і терміни Сталінградська битва, Тегеранська конференція, Курсько – Орловська дуга (Курська битва), «Східний вал»

Особистості в історії Й. Сталін, Ф. Рузведьт, В. Черчіл

 

 Актуалізація опорних знань

1.     У       чому полягала    сутність      нацистського       «нового     порядку»?

2.     Якими        були  основні      завдання    плану         «Ост»?

3. Якою була доля слов’янського         населення   на      окупованих         нацистами        територіях?

 4.    Назвіть       категорії     населення   окупованих         територій,  що    були  приречені        нацистами  на      тотальне     знищення.

 5.    Кого називають  Праведниками     народів      світу?

 6. Як здійснювався геноцид  щодо циганського народу  (ромів        і        сінті)?

 7.    Назвіть       етапи антиєврейської   політики    нацистів.

 8.    Які    були  форми        реалізації   нацистської         політики    «остаточного      вирішення        єврейського        питання»?

9. Проаналізуйте основні    форми        руху  Опору        в        різних        країнах.

 10.  Поясніть    терміни      і        поняття:     айнзацгрупи,       антисемітизм,      Голокост,   рух Опору,     колабораціонізм,          усташі.

 

Вивчення нового матеріалу.

1. Сталінградська битва

1 січня 1942 р. опубліковано Декларацію Обєднаних Націй, підписану представниками 26 держав.

1942 р Німеччина зосередила свої зусилля на південному відтинку радянсько – німецького фронту. Контрнаступи радянських військ під Ленінградом, Харковом і Криму завершилися невдачами. У вересні 1942 розпочалися жорстокі бої за Сталінград. 19 листопада Червона армія розпочала контрнаступ («Ураган») і 28 листопада радянські війська Південно – Західного і Сталінградського фронтів з’єдналися в районі м. Калач, оточивши 22 дивізії (330 тис.) генерал – фельдмаршала Фрідріха Паулюса, які 2 лютого 1943 р. капітулювали (90 тис. полонених). Це був початок корінного перелому в ході Другої світової війни.

 

2. Розгром німецьких військ на Курській дузі

5 липня 1943 р. з районів Белгорода і Орла на Курськ («Цитадель») Розпочався наступ німецьких військ. Біля с. Прохорівка в танковій битві взяло участь 1200 танків. В середині липня радянські війська перейшли в контрнаступ і в серпні 1943 р. визволили Орел, Белгород, Харків. Німецька армія втратила стратегічну ініціативу. 6 листопада 1943 р визволено м. Київ.

 

3. Капітуляція Італії

10 липня 1943 р. союзники висадились на о. Сицилія. 25 липня 1943 за наказом короля було заарештовано Муссоліні і уряд очолив маршал П. Бадольйо. На початку вересня союзники висадились на півдні Італії, 8 вересня Італія капітулювала і 10 жовтня оголосила війну Німеччині. Німеччина окупувала Північну і Центральну Італію, де було відновлено владу Муссоліні (Отто Скорцені)

 

4. Тегеранська конференція.

29 листопада – 1 грудня 1943 р відбулася Тегеранська конференція. Брали участь: Ф. Рузвельт, Й. Сталін, В. Черчіл. Рішення: США і В. Британія зобовязалися у травні 1944 р. утворити Західний фронт. Натомість СРСР після капітуляції Німеччини вступити у війну з Японією.

 

5. Воєнні дії в 1944 р.

5.1 Вигнання нацистів з території СРСР

27 січня остаточно звільнили Ленінград від блокади.

Війська 1-го і 2-го Українських фронтів оточили й у лютому 1944 р. розгромили Корсунь-Шевченківське угруповання супротивника. 26 березня 1944 р. війська 2-го Українського фронту вперше після червня 1941 р. вийшли до державного кордону СРСР і вступили на територію Румунії.

19 вересня в Москві була укладена угода про перемир’я. Фінляндія вийшла з гітлерівської коаліції. Великомасштабна операція з вигнання нацистів із Білорусії під кодовою назвою «Багратіон» почалась 23 червня 1944 р. Радянські війська оточили і знищили в районах Вітебська і Бобруйська 10 дивізій.

 

5.2 Відкриття Другого фронту в Європі

У січні 1944 р. почалася підготовка вторгнення англо-американських військ у Північну Францію (операція «Оверлорд») і допоміжного удару в Південній Франції (операція «Енвіл»). Командувачем союзних експедиційних військ був призначений американський генерал Д. Ейзенхауер. У ніч проти 6 червня 1944 р. Другий фронт у Європі був відкритий. Союзні війська, що висадилися на узбережжі Нормандії,

 

5.3 Вигнання нацистів з Центральної і Східної Європи

Варшавське повстання почалося 1 серпня 1944 р. Керівники повстання усвідомлювали те, що визначальною може стати лише участь у боях Червоної армії. Сподівання підживлювало радянське керівництво, що через радіо закликало варшав’ян до збройного опору ще у вересні 1944 року. Рузвельт і Черчілль просили Сталіна почати наступ і підтримати варшав’ян, але він відмовив.

 

5.4 Успіхи англо – американських військ

21 жовтня 1944 р. союзники зайняли Ахен, перше місто на території Німеччини. В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні почалося повернення загарбаних японцями величезних територій в Азії, островів у Тихому океані. Відвоювання американцями Маріанських островів у квітні — червні 1944 р. відкрило шлях до звільнення Філіппін та Індонезії. Вирішальним у боротьбі за Філіппіни був морський бій біля острова Лейте в жовтні 1944 р. Американці потопили 3 японські лінкори з 9, усі чотири авіаносці та 6 крейсерів з 19, серйозно пошкодивши інші бойові судна. У бою біля о. Лейте вперше брали участь японські льотчики«смертники» — камікадзе. Вони потопили 1 і пошкодили 4 американські авіаносці.

 

6. Останній період війни

Кримська (Ялтінська) конференція відбулася 4–11 лютого 1945 р. у Лівадійському палаці в Ялті. У ній взяли участь Й. Сталін, Ф. Рузвельт, У. Черчілль, міністри закордонних справ трьох держав. Основною метою конференції була координація дій союзників на заключному етапі війни. Обговорювалися питання про післявоєнний устрій світу, у тому числі — про повоєнний устрій Польщі та її кордони, про владу в Югославії після війни. Було вирішено скликати 25 квітня 1945 р. у м. Сан-Франциско (США) установчу конференцію, на якій планувалось виробити статут Організації Об’єднаних Націй.

 

1.     Людина під час війни

 

 УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Що свідчило про крах фашистського блоку в 1943 р.?

2. Які питання вирішувались на Тегеранській конференції?

3. Визначте  міжнародне         значення Сталінградської битви і битви  на Курській         дузі.

4. Як   Ви     думаєте,     чому Другий       фронт         у        Європі       був    відкритий   тільки  в        червні        1944 р.?

5. Розкажіть про   наступальні         операції      Червоної    армії в        1944 р.

6. До   яких  справ залучались жінки         країн-учасниць    війни?

7. Які  фактори     сприяли     успішним   діям  союзницьких       військ         на      території  Франції?

8. Стисло     розкажіть   про   звільнення Польщі,     Угорщини, Румунії,      Болгарії,  Югославії  від     окупантів.

 9. Як  змінився характер війни в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні в          1944 р.?

 10.     Які    були  основні      рішення     Кримської  конференції?

 11.     Поясніть    поняття      «камікадзе».

 12. Покажіть на   карті основні      театри        воєнних     дій    у        1944 р.

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 Підручник «Всесвітня Історія» 10 клас І. Я. Щупак   §30

 підручник

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.

21 кух 30. 03.