Тема уроку «Україна на міжнародній арені»
Запам'ятай ці дати:
березень 1944 р. – створення Народного комісаріату закордонних справ УРСР;
26 листопада 1944 р. – з’їзд Народних комітатів у Мукачевому схвалив Маніфест про воз’єднання Закарпатської України з УРСР
26 квітня 1945 р. – на конференції в Сан – Франциско Україна увійшла до складу ООН як член засновник;
26 червня 1945 р. – радянсько – чехословацький договір про Закарпаття;
16 серпня 1945 р. – договір між СРСР та Польщею про радянсько – польський кордон;
Лютий 1947 р. – підписання делегацією УРСР мирних договорів із союзниками Німеччини (Румунія, Італія, Угорщина, Фінляндія)
1948 – 1949 рр. – УРСР є непостійним членом Ради Безпеки ООН;
1949 р. – зміна державних символів;
1951 р. – обмін прикордонними ділянками між Польщею і УРСР.
Україна – співзасновниця ООН
У серпні 1944 р. на конференції в Думбартон-Оксі (США), де обговорювалися проекти майбутньої Організації Об’єднаних Націй, радянський Представник А. Громико вніс пропозицію вважати 16 радянських республік членами-засновницями цієї організації. Ця пропозиція була дипломатично відхилена, і лише після наполегливого тиску і певних поступок Сталіна на Кримській конференції в лютому 1945 р. США та Англія зобов’язалися підтримати пропозицію Радянського уряду щодо прийняття Української РСР та Білоруської РСР у члени ООН.
Активну інтеграцію союзних республік у світове співтовариство обумовлено бажанням уряду СРСР отримати додаткові голоси в ООН, посилити вплив СРСР на світову політику та створити оманливе враження про справжній суверенітет радянських республік, і цим нівелювати боротьбу українців за незалежність.
25 червня 1945 р. в м. Сан – Франциско відбулося урочисте підписання Декларації про створення Організації Об’єднаних Націй (ООН). Від України її підписав голова української делегації Д. Мануїльський. 47 учасників конференції проголосували за прийняття України до ООН.
Україні формально було надано право встановлення прямих міжнародних відносин, у тому числі обмін дипломатичними місіями, але відсутність реального суверенітету, справжньої державності республіки робили це право нездійсненним на практиці. Так, пропозиції Великобританії (1947) та Судану (1956 р.), щодо встановлення прямих дипломатичних відносин з УРСР так і залишилися без відповіді.
Проте навіть за цих обставин вихід України наприкінці Другої світової війни на міжнародну арену, її вступ до ООН мав велике значення для подальшої розбудови української державності.
Участь УРСР у міжнародних організаціях
На І сесії Генеральної Асамблеї ООН (1946) Д. Мануїльського обрали головою Першого комітету з політичних питань і проблем безпеки.
На ІІІ сесії Генеральної Асамблеї (1948) УРСР стала членом Комісії з атомної
енергії та Комісії з контролю за озброєнням.
У 1946 р. УРСР було представлено в економічній та соціальній Раді.
У 1948 р. Україну обрали непостійним членом Ради Безпеки ООН на дворічний термін.
Установлення кордонів УРСР із сусідніми державами
Головним питанням життя післявоєнної України було питання про кордони, зокрема міжнародне визнання включення західних областей України до складу УРСР. Питання про повоєнні кордони України постало ще на Тегеранській (1943) та Ялтинській (1945) конференціях глав урядів трьох держав антигітлерівської коаліції — СРСР, США, Великобританії.
29 червня 1945 р. – Договір між СРСР і Чехословацькою Республікою про Закарпатську Україну
16 серпня 1945 р. - Договір між СРСР і Польською Народною Республікою про державний кордон - кордон установлювався по «лінії Керзона» з відхиленнями на схід на 5 – 8 км, в окремих місцях до17 – 30 км.
10 лютого 1947 р. – Радянсько - румунський договір. До УРСР відходили Північна Буковина, Хотинщина, Ізмаїльщина (закріплювалися кордони 1940 р.)
За результатами повоєнного врегулювання кордонів територія УРСР збільшилася на 110 тис. км2, чисельність населення зросла майже на 7 млн осіб. Разом з тим частина українських етнічних земель залишилася у складі інших держав.
Обмін населенням між Польщею та УРСР
Упродовж 1944–1946 рр. відбувалося виселення українського населення з території Польщі, а поляків – з території Радянської України.
Початок цьому процесу поклала Люблінська угода між урядом УРСР та Польським комітетом національного визволення, укладена під контролем Москви 9 вересня 1944 р. Укладаючи угоду, і польські, і радянські провідники керувалися власними політичними мотивами.
Операція «Вісла»
28 квітня – липень 1947 р. польська влада за погодженням з радянським керівництвом провели крупно масштабну воєнно – репресивну депортаційну операцію «Вісла». Її метою було переселення залишків українського населення (140 тисяч) Посяння, Лемківщини, Холмщини і Підляшшя у західні й північні райони Польщі, на так звані «повернуті землі» (колишні німецькі). Це була помста українцям, які підтримували формування ОУН – УПА. Для особливо непокірних було створено концтабір в Освенцімі (на базі колишнього німецького)
Формальним приводом для початку операції стало вбивство вояками УПА 28 березня 1947 р. заступника міністра оборони Польщі генерал-полковника Кароля Сверчевського. У депортації українців брали участь шість дивізій Війська Польського за підтримки військових частин Чехословаччини та СРСР, які заблокували південний і східний кордони Польщі.
Обмін територіями 1951 року
15 лютого 1951 р. – Угода між СРСР і Польською Народною Республікою про обмін ділянками державних територій - ПНР отримала ділянку у Дрогобицькій області загальною площею 480 км кв., передаючи Радянському Союзу рівну за розміром ділянку в Люблінському воєводстві
У 1951 р. з прикордонної ділянки примусово переселили від 35 тис. до 51 тис. мешканців Західної Бойківщини. Їх розселили у східних і південних областях УРСР: у 25 селах Донецької, 20 – Одеської, 10 – Миколаївської і 5 – Херсонської.
Дайте відповіді на п итання
З чим були пов’язані територіальні зміни в Україні в повоєнний період і як вони позначилися на внутрішньополітичному становищі?
Розкрийте історичне значення об’єднання українських земель.
Охарактеризуйте обставини проведення і наслідки операції «Вісла».
До яких зовнішньополітичних акцій СРСР була залучена Україна?
Яку роль відігравала Україна у створенні ООН? Назвіть причини прийняття України в цю організацію
Назвіть територіальні зміни, яких зазнала УРСР у повоєнні роки.
Домашнє завдання
Опрацювати підручник §3
Комментарии
Отправить комментарий