Тема уроку «Повоєнна відбудова України»
Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі
Основні поняття і терміни: відбудова, грошова реформа, карткова система
Основні дати: 1946 – 1947 рр. – голодомор в Україні;
1947 р. – грошова реформа, скасування карткової системи.
Внутрішньополітична та економічна ситуація в УРСР
Економічна ситуація в УРСР була катастрофічною. За результатами Другої світової війни: знищено 714 міст і селищ міського типу та тисячі сіл, зруйновано 16 158 промислових підприємств, 1,9 тис. залізничних станцій, 28 тис. колгоспів, 900 радгоспів, 18 тис. лікувальних закладів, 33 тис. навчальних і наукових закладів, 19 тис. бібліотек.
Скоротилась чисельність населення: загинуло від 8 до 10 млн осіб (кожен п’ятий-
шостий мешканець України).
Евакуйовані на схід СРСР заводи й фабрики було вирішено не повертати назад після закінчення війни. Проте, жодного додаткового фінансування Україна не дістала і відбудовуватися Україні переважно за рахунок власних ресурсів.
Пріоритетними галузями розбудови промислового виробництва вважалися вугільна, металургійна, залізорудна, нафтова, а також електроенергетика, теплова енергетика.
Відновлення аграрного сектору виробництва почалося з насильницького повернення селян у колгоспи.
21 лютого 1948 р. Президія Верховної Ради СРСР прийняло Указ «Про виселення з Української РСР осіб, які злісно ухиляються від трудової діяльності в сільському господарстві і ведуть антигромадський, паразитичний спосіб життя». Це було нечуване свавілля влади щодо селянства, жертвами якого часто ставали хворі, вдови з дітьми, інваліди війни, люди похилого віку. У більшості випадків «громадські вироки» виносилися під тиском працівників райкомів КП(б)У, райвиконкомів. У 1948 – 1950 рр. було оголошено 12 тис. «громадських вироків».
Держава не надавала належної уваги розвиткові легкої та харчової промисловості. Це спричинило нестачу найнеобхіднішого: взуття, одягу, білизни. Навіть цукор, 70% якого виробляла в Україні, дуже рідко потрапляв на стіл трудящих республіки.
У більшості колгоспів за відроблені трудодні селяни отримували мізерну плату. Єдиним засобом виживання для селян були присадибні ділянки. Але в повоєнні роки ділянки врізалися, запроваджувалися податки на плодові дерева. Зі свого господарства селяни мали віддавати певну кількість молока, м’яса, шерсті, яєць тощо. І тільки після сплати податків він міг продати залишки. Існувала добровільно – примусова позика на відбудову промисловості. На 1950 р. селянин сплачував податків у 4,3 рази більше, ніж у 1949 р.
Державна влада «порекомендувала» колгоспникам «продати» державі їхню власну дрібну худобу: кіз, свиней, овець. Селяни влаштували масовий забій худоби.
Виїхати із села до міста було неможливо: селяни не мали паспортів. Єдиний вихід був у молодих хлопців, які відслужили армію.
У грудні 1947 р. була прийнята постанова про відміну карток на продовольчі і промислові товари та перехід до продажу їх у відкритій торгівлі. Водночас з цим була проведена грошова реформа, яка призвела до вилучення грошей у тих, хто заощадив певні суми. По вкладах в ощадних касах у розмірі до 3 тис. крб. обмін здійснював 1:1; по вкладах від 3 до 10 тис. крб. було проведено скорочення заощаджень на третину, а понад 10 тис. крб. – на дві третини. У селян, у яких гроші зберігалися вдома, обмін здійснювався 1:10.
Масовий голод 1946 – 1947 рр.
Навесні – влітку 1946 р. 16 областей України вразила посуха. Урожайність складала 2 – 3 ц/га (1944 р. – 10,8 ц/га). Але не це було визначальним. Головна причина голоду полягала в тому, що під виглядом заготівель держава проводила фактично повну реквізицію продовольчих ресурсів села і тим самим прирікало селянство на голод. Відновив дію «Закон про п’ять колосків», за яким було засуджено й ув’язнено тисячі селян. Селяни почали тікати в міста і Західну Україну. Щоб уникнути обезлюднення села, каральні органи почали відшукувати і повертати селян назад.
Місцева влада подекуди наважувалася надавати допомогу голодуючим, але у сільські райони виїхали представники вищих органів республіки, областей, суду, прокуратури. Тільки за перший квартал 1947 р. до судової відповідальності було притягнуто 1,5 тис. керівників колгоспів, 6 тис. комуністів було притягнуто до партійної відповідальності за невиконання вказівок партії.
У той час, коли за межі України ешелонами вивозився хліб (лише у країни Східної Європи – Болгарію, Чехословаччину, Румунію, Польщу та Францію для підтримки режимів, було безкоштовно вивезено 1,7 млн. тонн зерна), у країні розпочався голод, жертвами якого стали майже 1 млн. осіб.
Керівництво України на чолі з М. Хрущовим намагалося зменшити масштаби катастрофи за рахунок західних областей і звертанням по допомогу до Москви. У відповідь в березні 1947 р. недостатньо твердого Хрущова було замінено на Кагановича. Проте для проведення посівної кампанії була надана позичка в 35 млн. пудів зерна.
Отже, головним винуватцем третього голодомору в Україні було сталінське керівництво, яке нехтувало долею мільйонів українців заради імперських інтересів.
Ідеологічні кампанії. «Чистки» творчої інтелігенції.
Ждановщина – це ідеологічна кампанія проти діячів науки, літератури, культури та мистецтва, що проводилася з метою посилення владного контролю над інтелектуально-духовним життям країни.
Ідеологічне керівництво цією кампанією здійснював особисто секретар ЦК ВКП(б) з питань ідеології А. Жданов. У 1946–1948 рр. було ухвалено партійні постанови, що означали різке посилення політики в царині ідеології й культури. Першим кроком була постанова «Про журнали «Звезда» і «Ленинград» (14 серпня 1946 р.).
Лисенківщина – це переслідування вчених-генетиків, розгром генетики, що надовго загальмувало розвиток цього напряму. Назва походить від прізвища Т. Лисенка, який на сесії Всесоюзної академії сільськогосподарських наук виступив
проти розвитку генетики.
Космополітизм – це система поглядів, що передбачає розширення поняття вітчизна на весь світ.
Звинувачення в космополітизмі адресувалися головним чином усім інтелектуалам, які контактували із Заходом або зберігали вірність переконанням, близьким до світогляду лібералів-західників. Першочергових утисків зазнали літературні й театральні критики, переважно єврейської національності.
Дайте відповіді на питання
Назвіть пріоритети плану відбудови і розвитку народного господарства.
На яких соціально – економічних принципах ґрунтувався план відбудови економіки? Як ці принципи позначилися на ході відбудови?
Які ресурси використовувалися в ході відбудови важкої промисловості України?
Яке місце в планах відбудови займало відродження Донбасу?
Які об’єкти електроенергетики було заплановано відбудувати в першу чергу?
Яке місце відводилось важкій промисловості України в індустрії Радянського Союзу на початку 50-х років?
Що спричинило голод 1946 – 1947 рр.? Які його наслідки? Чи можна було запобігти цьому лихові?
Якими були методи відбудови сільського господарства?
Чому влада не дозволяла вільного виїзду селян з міста?
У чому суть грошової реформи 1947 р.?
Коли була скасована карткова система розподілу продуктів і як це відбилося на життєвому рівні народу?
Домашнє завдання
Опрацювати §4підручника
виконайте тестові завдання підручник
Комментарии
Отправить комментарий