Тема “Український національний рух на Буковині й у Закарпатті”


Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі



1. Український національний рух на Буковині

Після поразки Австро-Угорщини влада в Буковині перейшла до новоствореного Українського крайового комітету. 3 листопада 1918 р. за його ініціативою відбулося Народне віче, на якому депутати ухвалили приєднання краю до ЗУНР. Створена у Львові Українська Національна Рада направила свою делегацію до Чернівців, аби підтримати виявлене прагнення українців краю. Президентом краю став Омелян Попович. Проте Румунія відразу відреагувала на ці події й увела свої війська в Північну Буковину. Згодом командування окупаційних військ ініціювало проведення Генерального конгресу, що складався з румунів. Конгрес проголосив об’єднання Буковини з Румунією. Остання узгодила з Антантою свою позицію та заручилася її підтримкою. За румунської окупації були скасовані автономні права Буковини.


2. Український національний рух в Бессарабії


У 1918 р. Бессарабія також була приєднана до Румунії. У січні 1919 р. в Північній Бессарабії (на Хотинщині) почалося повстання проти окупантів. Повстанці, спираючись на підтримку УНР, за кілька днів звільнили свій край від румунських військ і встановили владу Хотинської Директорії. Але згодом Румунія, підтягнувши значні сили, розбила українські загони. Майже 4 тис. повстанців разом із 50 тис. біженців під натиском ворога перейшли за Дністер на Поділля.


3. Український національний рух на Закарпатті


Після розвалу Австро-Угорщини більшість українців Закарпаття висловилася за об’єднання з УНР. Таке рішення не було випадковим, оскільки багато українських громадських діячів були тісно пов’язані з політичним життям не тільки ЗУНР, а й Наддніпрянщини. Делегати від Закарпаття брали участь у роботі Української Національної Ради та Трудового конгресу в Києві. У травні 1919 р. українська громадськість Закарпаття створила Центральну Руську (Українську) Народну Раду. Але вона не змогла витримати тиску представництва США, що вимагало об’єднати Закарпаття із Чехо-Словацькою Республікою.

Усі спроби відстояти самостійність західноукраїнських земель у межах єдиної української держави завершилися поразкою.


Дайте відповіді на питання


    1. Чому не справдилися сподівання населення цих українських земель щодо державного самовизначення?

    2. До яких наслідків призвела боротьба населення за самовизначення?

    1. Як розгортався український національний рух на Буковині та Закарпатті

      4. Що спричинило Хотинське повстання?

    5. Що спільного було в подіях 1918–1919 рр. у Буковині, Бессарабії, Закарпатті? Порівняйте їх і запишіть визначені риси.

Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника §14 пункт 4

підручник

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух 30. 03.

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.