Тема «СУВЕРЕНІЗАЦІЯ УКРАЇНИ»

 

Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі

 

1.     Вибори до Верховної Ради УРСР і до місцевих рад 1990 р.

Виборів в звичному розумінні в СРСР не було. Кандидати на виборні посади фактично лише затверджувалися голосуванням. У виборчому бюлетені містилося лише одне прізвище. Депутати двічі на рік на один-два дні збиралися в залі засідань Верховної Ради та ухвалювали закони.

У роки перебудови ситуація зазнала докорінних змін. Уже під час виборів народних депутатів СРСР у 1989 р. уперше було застосовано окремі елементи вільних та альтернативних виборів ще більше ситуація змінилася в Україні на час виборів депутатів до Верховної Ради УРСР і місцевих рад (березень 1990 р.).

Альтернативні вибори – вибори, які надають право та можливість усім громадянам здійснювати вільний вибір шляхом голосування, обираючи між двома

й більше кандидатами на виборну посаду.

На виборах до Верховної Ради в березні 1990 р. Демократичний блок здобув перемогу в п’яти областях: Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській, Волинській і Київській. 15 травня 1990 р. Верховна Рада УРСР нового складу почала працювати на постійній основі. У парламенті сформувалися два депутатські блоки: комуністична більшість «За Радянську суверенну Україну» («група 239») та опозиційна «Народна Рада».


2.     Декларація про державний суверенітет України

Остаточний текст Декларації про державний суверенітет України було ухвалено 16 липня 1990 р. Він здобув схвалення майже всіх членів Верховної Ради УРСР. Комуністи голосували «за», оскільки під тиском суспільних настроїв ХХVІІІ з’їзд КПУ ухвалив резолюцію «Про державний суверенітет Української РСР».

Декларація проголошувала економічну самостійність України, підкреслювала намір створити банківську, фінансову, митну та податкову системи, сформувати державний бюджет, а за потреби ввести власну грошову одиницю. Україна заявляла про право на свою частку в загальносоюзному багатстві, зокрема у валютному фонді та золотому запасі.

 Проголошуючи право мати власні Збройні сили, внутрішні війська й органи держбезпеки, Україна декларувала свій намір стати в майбутньому нейтральною державою.

3 серпня 1990 р. Верховна Рада УРСР ухвалила Закон УРСР «Про економічну самостійність Української РСР».


3.     Революція на граніті

Союзний центр, усвідомлюючи, що втрачає ініціативу, прагнув покласти край «параду суверенітетів» і розгорнув підготовку нового союзного договору. У відповідь Україною прокотилася хвиля протестів, спрямованих проти участі в підписанні нового договору.

Найбільш вражаючою акцією стало політичне голодування студентів, організоване Українською студентською спілкою та «Студентським братством» у жовтні 1990 р. з ультимативними вимогами до Верховної Ради УРСР. Ця кампанія широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори увійшла в новітню історію України як Революція на граніті. Протести тривали з 2 до 17 жовтня 1990 р. Їхнім стрижнем було студентське голодування на площі Жовтневої революції в Києві. У цій акції взяли участь 157 студентів з 24 міст України. Її очолювали О. Доній, М. Іващишин та О. Барков. Студенти вимагали недопущення підписання нового союзного договору та проведення перевиборів

Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі повернення на територію УРСР українських солдатів, а також забезпечення проходження військової служби українцями винятково на території республіки націоналізації майна КПУ та ЛКСМУ відставки голови Ради Міністрів УРСР В. Масола.

19 листопада 1990 р. у Києві голова Верховної Ради РРФСР Б. Ельцин і голова Верховної Ради УРСР Л. Кравчук підписали двосторонній договір, яким визнавався суверенітет Росії та України, і сторони зобов’язувалися утримуватися від дій, «що можуть завдати шкоди державному суверенітету іншої Сторони». Підтверджувалася непорушність державних кордонів між Україною та Росією й відмова від будь-яких територіальних претензій.

Дайте відповіді на питання

1.     Коли була прийнята Декларація про державний суверенітет України?

2.     Схарактеризуйте цю Декларацію.

3.     Проаналізуйте вплив Революції на граніті на подальшу історію України.

4.     Як ви розумієте вислів В. Чорновола «Без «Червоної Рути» не було б «Студентського голодування», а без «Студентського голодування» не було б Незалежності України»?

5.     Чому Революцію на граніті називають Першим українським Майданом?

6.     Визначте хронологічну послідовність подій 1990 р.

7.     Як результати виборів вплинули на політичну ситуацію в Україні?

Домашнє завдання

 Опрацювати відповідний матеріал підручника § 26

Виконані завдання відправити на вайбер телефон 380 502654581 або на електронну пошту         kerbutvadim2012@gmail.com

 

                                        підручник

               Фільм

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.

21 кух 30. 03.