Тема “Друга світова війна в історичній пам'яті


Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі


                    1. Закінчення Другої світової війни

Відповідно до угоди, укладеної в Лондоні 8 серпня 1945 р. між урядами СРСР, США, Великої ританії і тимчасовим урядом Франції, було створено Міжнародний військовий трибунал – міжнародний судовий орган з переслідування та покарання головних військових злочинців європейських країн, які воювали на боці нацистської Німеччини. Перший міжнародний воєнний трибунал відбувався в м. Нюрнберг (Німеччина), яке й дало назву однойменному

процесу над керівниками гітлерівської Німеччини – Нюрнберзький процес.

Воєнний злочин – це порушення законів чи звичаїв війни. До цих порушень належать убивства, катування або відведення в рабство або для інших цілей цивільного населення на окупованій території; убивства або катування військовополонених; убивства заручників; пограбування громадської або приватної власності; безглузде руйнування міст чи сіл; розорення, не виправдане військовою необхідністю, та інші злочини.


З найстрашнішої війни ХХ ст. людство винесло низку уроків:

- Третя світова війна неможлива тому, що вона загрожує знищенням усім націям і державам

- наявність дієвої системи колективної безпеки є запорукою запобігання новій світовій війні

- розв’язання будь-якою державою питання власної безпеки за рахунок інших країн є неприпустимим

- наявність тоталітарних режимів з їхньою ідеологією та мілітаризмом, імперські амбіції, формування агресивних військових блоків можуть призвести до непоправних результатів, як це трапилося в 1939–1945 рр.

- глобальні проблеми людства, зокрема збереження миру, можна розв’язати лише об’єднаними зусиллями.

Задля уникнення подібної трагедії в майбутньому лідери світових держав вжили заходів для формування системи колективної безпеки. Із цією метою в 1945 р. було створено Організацію Об'єднаних Націй (ООН).


2. Післявоєнна карта світу

Друга світова війна справила величезний вплив на міжнародний розподіл світу, зокрема на політичні й суспільні зміни, що відбувалися в наступні десятиліття:

- змінилася політична карта світу: одні держави (Німеччина, Фінляндія, Угорщина та ін.) втратили частини своїх територій, інші (СРСР, Польща, Франція) – збільшили, на Близькому Сході виникла нова держава Ізраїль (1948)

- відбувся перерозподіл міжнародних сфер впливу. У Другу світову війну Німеччина і Японія вступили як провідні світові держави, а вийшли з неї як переможені. СРСР і США, навпаки, після 1945 р. перетворилися на наддержави

- стосунки між СРСР і США розвивалися у форматі холодної війни, тобто протиборства за сфери впливу в різних частинах світу


- утворився соціалістичний табір у Європі (Польща, НДР, Болгарія, Угорщина, Чехословаччина, Югославія, Румунія, Албанія), потім в Азії (Китай, Монголія, В’єтнам, КНДР, Лаос), у 1959 р. в Америці (Куба)

- СРСР і США, втручаючись у розвиток інших країн, призвели до їх розколів та утворення двох Німеччин (НДР і ФРН), двох Корей (КНДР і Республіка Корея), двох В’єтнамів (Південного і Північного), утворилося і два Китаї (КНР і Тайвань)

- у другій половині ХХ ст. відбувся розпад колоніальної системи, на політичній карті світу з’явилася велика кількість незалежних держав в Африці, Азії, Океанії, Латинській Америці.

    3. Війна в памяті народу

Власну пам’ять про Другу світову війну сформували майже всі країни-учасниці. В Україні особливість історичної пам’яті про війну проявлялася в тому, о вона від початку була роздвоєною: радянсько-російською (у руслі концепту «Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр.» як складової Другої світової війни) та українсько-європейською.

Відповідно до офіційної позиції нашої держави Другу світову війну ми розглядаємо як трагедію та гуманітарну катастрофу, яка коштувала життя мільйонам людей, завдала непоправних втрат цивілізації та культурі. Слід з однаковою пошаною говорити як про солдатів червоної армії, так і про вояків Української повстанської армії та етнічних українців у складі інших армій.



Дайте відповіді на питання

  1. Спробуйте пояснити, чому українському суспільству необхідне примирення історичних пам’ятей

  2. Розв’язання глобальних проблем здається нам недосяжним, проте кожен може зробити крок на шляху до стабільного розвитку суспільства. Подумайте, що саме ви можете зробити для України, щоб вона відповідала стандартам високорозвинених країн.

  3. Знайдіть у мережі інтернет інформацію з теми «що загрожує стабільному і безпечному існуванню сучасного світу».

Домашнє завдання

Опрацюйте підручник § 1

підручник

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух 30. 03.

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.