Тема «Проголошення незалежності України»

  

Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі


1.     Акт проголошення незалежності України

Результатом роботи парламенту 24 серпня 1991 р. стало ухвалення Акта

проголошення незалежності України.

«Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року,

- продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні,

- виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами,

- здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто

Проголошує незалежність України та створення самостійної української держави - УКРАЇНИ.

Територія України є неподільною і недоторканною.

Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України.

Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення».

Того самого дня Верховна Рада ухвалила постанову «Про проголошення незалежності України». Згідно з нею було вирішено 1 грудня 1991 р. провести республіканський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності.

26 серпня 1991 р. Президія Верховної Ради України ухвалила указ «Про тимчасове припинення діяльності Компартії України». Партапарат було розпущено, однак загалом державна, адміністративна й господарська номенклатура залишилася при владі, а згодом узяла найактивнішу участь і у формуванні державних структур незалежної України, і в приватизації її багатств.

 

2.     Референдум і вибори Президента України 1 грудня 1991 р.

 

Важливим етапом в утвердженні незалежності України став Всеукраїнський референдум, який відбувся 1 грудня 1991 р. У референдумі взяли участь майже  32 млн опитуваних (84,18%  загальної кількості виборців). З них ствердну відповідь дали понад  28 млн осіб (90,32%).

Одночасно з Всеукраїнським референдумом 1 грудня 1991 р. в Україні було проведено вибори Президента України.  Найреальнішими претендентами на найвищу державну посаду вважалися Л. Кравчук і В. Чорновіл.

Однією з головних особливостей цієї президентської кампанії стало те, що демократичні сили не спромоглися домовитися про підтримку єдиного кандидата, і на старті виборчих перегонів постало п’ятеро політичних союзників, які представляли опозиційне парламентське об’єднання – Народну Раду.

У підсумку майже 20 млн громадян, які взяли участь у голосуванні (61,8% ), зробили вибір на користь Л. Кравчука.

Збереження при владі номенклатури не обіцяло прогресивних випереджальних реформ і безболісного утвердження незалежності.

 

3.     Розпад СРСР

Восени 1991 р. М. Горбачову вдалося відновити переговорний процес.

Робочою групою було розроблено новий проект Договору – «Про створення Союзу Суверенних Держав як конфедерації незалежних держав». Але ця ідея була явно безперспективною. Дві республіки, Вірменія та Україна, відмовилися увійти до конфедеративного союзу.

8 грудня 1991 р. вищі посадові особи трьох республік Союзу РСР: Б. Єльцин та Г. Бурбуліс (РРФСР), С. Шушкевич і В. Кебич (Білорусь), Л. Кравчук та В. Фокін (Україна) – підписали Біловезьку угоду – «Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав» (СНД).

При цьому важливо зауважити, що Україна і Білорусь розглядали СНД передусім як інструмент мирного роз’єднання, а багато хто з команди Б. Єльцина вбачав у ньому засіб, за допомогою якого Росія контролюватиме пострадянський простір. 21 грудня на зустрічі лідерів незалежних держав колишнього СРСР в м. Алма-Ата до СНД приєдналися ще вісім союзних республік.

 За таких обставин 25 грудня 1991 р. М. Горбачов оголосив про припинення виконання ним обов’язків Президента СРСР у зв’язку зі зникненням самої держави. Того самого дня союзний парламент ухвалив декларацію про припинення існування СРСР.

 

4.     Міжнародне визнання України

Наступного дня після референдуму про визнання нової держави оголосили Канада і Польща, 3 грудня – Угорщина, 4 грудня – Латвія і Литва. 5 грудня одразу п’ять країн – Аргентина, Болгарія, Болівія, Росія і Хорватія.

Керівництво США тримало «дипломатичну паузу» до 25 грудня 1991 р., а далі впродовж одного тижня про визнання України оголосила ще 21 держава.

30 січня 1992 р. Україна стала членом Наради з безпеки і співробітництва в Європі (нині – Організація з безпеки і співробітництва в Європі), а згодом, 10 березня 1992 р., приєдналася до Ради північноатлантичного співробітництва (нині – Рада євроатлантичного партнерства).

Незалежна Україна стала повноправним членом світового товариства, важливим чинником системи міжнародних відносин.

 

Дайте відповіді на питання

1.     Визначте, на які історичні обставини спирається Верховна Рада УРСР для обгрунтування необхідності проголошення незалежності України. Чи є, на вашу думку, ці обставини переконливими?

2.     Які ознаки свідчать, що Акт проголошення незалежності став доленосною подією в житті українського суспільства? Яким був міжнародно-правовий зміст Акта?

3.     Проаналізуйте політичні умови, які спонукали депутатів Верховної Ради України ухвалити рішення про проведення референдуму.

4.     Які настрої переважали в Україні напередодні референдуму?

5.     Чи здогадувалися українські політики про рівень поширення в суспільстві національно-державотворчої ідеї?

6.     Проаналізуйте результати Всеукраїнського референдуму  1 грудня  1991 р.

7.     Хто став першим Президентом України?

 

Домашнє завдання

Опрацювати відповідний матеріал підручника § 28

Виконані завдання відправити на вайбер телефон 380 502654581 або на електронну пошту         kerbutvadim2012@gmail.com

             Виконання тестових   завдань           

                              


      підручник




 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.

21 кух 30. 03.