Тема “Український націонал - комунізм”
Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі
1. Зміни у внутрішній політиці більшовиків.
Після вигнання денікінців, навчені гірким досвідом минулих літ, більшовики почали проводити більш гнучку політику з метою остаточного утвердження своєї влади в республіки. Прихід Червоної Армії не повинен був розглядатися як нова спроба окупації. Росія задекларувала право українських селян і робітників господарювати на Україні, управляти нею і будувати на ній нове життя.
4 грудня 1919 р. Всеросійська партійна конференція за ініціативи В. Леніна затвердила резолюцію «Про радянську владу на Україні». В резолюції проголошувалося, що РКП(б) визнає самостійність УСРР. Відносини між УСРР і РСФРР визначаються федеративним зв'язком. В майбутньому форми союзу будуть вирішені самими українськими робітниками і трудящими селянами. Вказувалося на необхідності забезпечення найтіснішого зв’язку радянських установ з корінним селянським населенням країни; завоювання до себе довір’я з боку селянської бідноти, так і широких верств середнього населення; залучення їх до справи управління в усіх галузях. Питання земельної політики:
Ліквідацію поміщицького землеволодіння і передачу земель безземельним і малоземельним; зменшенням площ у користуванні радгоспів з 1,2 млн. десятин до 375,5 тисяч. Серед селян було розподілено 15 млн десятин. 52% селянських дворів стали середняцькими;
Але задекларувавши незалежність України, партія продовжувала здійснювати постійний контроль за всіма сферами життя. Форма і суть української державності не співпадали.
2. Український націонал - комунізм
1919 р. довів необхідність співробітництва (звичайно тимчасового) з лівими українськими партіями. КП(б) У утворив політичний блок з боротьбистами, борьбистами і укапістами. РКП(б) перетворилася на державну партію. Вона була побудована за принципом «демократичного централізму». Однією з його ознак було беззастережне підпорядкування місцевих парторганізацій (в тому числі КП(б)У) центру. Проте в середині партії існували різні групи з власною позицією. Зокрема «децисти» Т. Сапронова. З метою ліквідації опозиції в партії в березні 1920 р. ЦК РКП(б) розпустив ЦК КП(б)У. В Україну було відряджено близько 1 тисячі відповідальних партійних працівників які провели перереєстрацію (чистку) всього партійного складу українських більшовиків. Керувало чисткою Тимчасове бюро ЦК КП(б)У на чолі з С. Косіором.
Головним опонентом більшовиків була Українська комуністична партія (боротьбистів), яка заперечувала цілковите підпорядкування України центральному керівництву. Завдяки розробленому В. Леніним плану – запровадження спільних списків на виборах до рад – члени УКП(б) ввійшли в індивідуальному порядку до складу КП(б)У. У березні 1920 р. ЦК УКП(б) прийняв рішення про самоліквідацію. Услід за боротьбистами КП(б)У поглинула і борьбистську партію. Останньою легальною опозицією з комуністичною програмою була Українська комуністична партія (укапісти) – що проіснувала до 1925 року. Укапісти вважали, що Україна повинна бути самостійною державою.
Отже, вже 1920 р. в Україні утвердилась однопартійна система. Її уособлювала КП(б)У, яка була не самостійною партією, а філією РКП(б). Тому вона не могла відображати інтереси всіх трудящих України.
Легальні партії, які діяли в Україні і мали розходження з лінією РКП(б) |
Наслідки протидії РКП(б) |
Українська комуністична партія більшовиків (боротьбисти), УКП(б)
Група демократичного централізму в РКП(б), де цисти
Українська партія лівих соціал – революціонерів (борбисти), УПЛСР(б)
Українська комуністична партія, УКП |
Під тиском РКП(б) в березні 1920 р. УКП самоліквідувалася
ЦК РКП(б) в квітні 1920 р. відкликав з України всіх лідерів децистів. Політбюро ЦК РКП(б) розпустило ЦК КП(б)У і призначило замість нього слухняне тимчасове бюро ЦК КП(б)У
Під тиском РКП(б) в червні 1920 р. УПЛСР (б) самоліквідувалася
РКП(б) дозволила легальне існування партії УКП, враховуючи її мало чисельність та незначний вплив на політичне життя України (до 1925 р.) |
Дайте відповіді на питання
1. Чому радянська Росія погодилася на формальну незалежність України?
2. Як відбувався процес радянського будівництва?
Проаналізуйте аграрну політику більшовиків в Україні. Зробіть висновки.
Схарактеризуйте процес утвердження в Україні монополії більшовицької партії.
Домащнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника §15 пункт 1
Комментарии
Отправить комментарий