Тема «Помаранчева революція»
Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі
Загострення політичної кризи
Помаранчева революція – це словосполучення, яким означають рух громадської непокори, організований прихильниками кандидата від опозиції після другого туру президентських виборів 2004 р. в Україні. Здійснювався у вигляді публічних протестів проти фальсифікації народного волевиявлення з 22 листопада по 3 грудня 2004 р.
Під час виборчої кампанії, у вересні 2004 р. Віктора Ющенка спробували отруїти діоксином. Водночас політичні консультанти з Росії, яких найняв передвиборчий штаб В. Януковича, зробили ставку на розкол країни. Прагнучи перехопити електорат лівих партій, уряд з 1 вересня 2004 р. удвічі збільшив мінімальний розмір пенсій за віком. Та Янукович не заклав в бюджет 2005 р. кошти на сплату підвищених пенсій, тому що їх не існувало.
За підсумками другого туру виборів 21 листопада незалежні екзит-поли показували, що лідирує В. Ющенко (53 % голосів проти 44 % у В. Януковича). Натомість згідно з офіційним повідомленням Центральної виборчої комісії, яку очолював С. Ківалов було озвучено цифри, які істотно відрізнялися: 49,5% за В. Януковича і 46,9% за В. Ющенка. Виявилося, що офіційні результати було сфальсифіковано. На знак протесту проти фальсифікацій виборів 200 тис. киян вийшли на майдан Незалежності.
У суспільстві назріла об’єктивна й нагальна необхідність боротьби з безладдям, бюрократією та корупцією. Учасники протестних акцій Помаранчевої революції не тільки боролися за повернення своїх реальних виборчих прав. Вони фактично виступали за докорінні суспільні перетворення в Україні. За оцінками соціологів, в акціях громадської непокори брали участь від 5 млн до 6 млн осіб.
Після багатьох днів протистояння Верховний Суд України 3 грудня 2004 р. визнав недійсними результати другого туру і прийняв рішення провести повторне голосування.
26 грудня 2004 р. відбулося повторне голосування, за результатами якого
В. Ющенко отримав 52 % голосів, а В. Янукович – 44 %.
Віктор Ющенко
Віктор Ющенко (народився 1954 р.) – економіст, державний діяч, політик. 1975 р. Закінчив Тернопільський фінансово-економічний інститут. У 1975–1976 рр. – на військовій службі. З 1976 р. працював у банківській сфері. Голова Національного банку України (1993–1999). Саме за його керівництва НУ введено в обіг національну українську валюту – гривню. У 1999–2001 рр. – Прем’єр-міністр, у 2005–2010 рр. – Президент України.
За часів прем’єрства В. Ющенка було знижено податки на малий і середній бізнес, виведено значну частину української економіки з тіні, збільшено державні доходи. Відбулося зростання промислового виробництва на 12%. На парламентських виборах 2002 р. пройшов у Верховну Раду на чолі блоку «Наша Україна». На президентських виборах 2004 р. В. Ющенко очолював опозицію президентському режиму Л. Кучми.
Президентство В. Ющенка почалося 23 січня 2005 р. Прем’єр-міністром України було призначено Ю. Тимошенко.
Підсумки президентства В. Ющенка сьогодні виглядають украй суперечливо. Головними здобутками цього періоду стало різке збільшення закордонних інвестицій в українську економіку, деяке покращення соціальних стандартів життя українців, успішна політика пам'яті, наслідками якої стало повернення в суспільний духовний обіг багатьох забутих раніше подій національної історії. Він
дійсно приніс в українську політику ціннісний вимір, але запропонована ним шкала виявилася орієнтиром лише для частини українського суспільства.
Конституційна реформа 2004 р.
Готуючись до другого туру голосування В. Ющенко забезпечив собі підтримку політичних сил з біль — менш вагомим рейтингом. Підтримка соціалістів (О. Мороз) стала можливою, коли він зобов'язався здійснити конституційну реформу, що обмежувала повноваження президента, і оголосити мораторій на продаж землі.
8 груднія 2004 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Конституції України». Він став політичним компромісом на шляху виходу з кризової ситуації, що склалася навколо виборів Президента України. Конституційна реформа 2004 р. змінила державний устрій країни. Україна стала парламентсько-президентською республікою, повноваження президента обмежили, а повноваження парламенту й уряду розширили:
- Верховна Рада стала призначати за поданням Президента України прем’єр-міністра, міністра оборони, міністра закордонних справ, а за поданням прем’єр-міністра – інших членів Кабміну
- президент міг подати кандидатуру прем’єр-міністра в парламент тільки за пропозицією коаліції депутатських фракцій, які складали конституційну більшість
- було внесено зміни до виборчої системи. Вибори до парламенту надалі мали відбуватися винятково на пропорційній основі, виборці мали голосувати лише за ту чи іншу партію
повноваження парламенту і місцевих рад становили вже не 4, а 5 років
Виконані
завдання відправити на вайбер телефон 380 502654581 або на електронну
пошту kerbutvadim2012@gmail.com
Дайте відповіді на питання
Що стало поштовхом до Помаранчевої революції і коли вона відбулася?
Між ким рзгорнулась основна боротьба за пост президента України?
Яким чином вдалося вийти з політичної кризи у 2004 р.?
Охарактеризуйте президенство В. Ющенка.
Назвіть основні положення Конституційної реформи 2004 р.
Виконані
завдання відправити на вайбер телефон 380 502654581 або на електронну
пошту kerbutvadim2012@gmail.com
Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника § 35
Комментарии
Отправить комментарий