Тема уроку «Постіндустріальне (інформаційне) суспільство»

 

Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі

  

Основні дати:

25 квітня 1974 р. — «революція гвоздик» у Португалії

1974 р. — падіння диктатури «чорних полковників» у Греції

1978 р. — референдум в Іспанії та ухвалення конституції

Поняття і терміни

Омбудсмен; популізм; постіндустріальне суспільство; Громадянське суспільство; партійна система

 

1.     Концепція постіндустріального (інформаційного) суспільства.

 

Постіндустріальне суспільство — якісно новий етап суспільного розвитку, наступний за індустріальним суспільством. Провідна роль у ньому належить науці, освіті, розвитку й ефективному використанню нових технологій; більшість населення працює не в промисловості та сільському господарстві, а у сфері послуг.

Попри різні оцінки постіндустріального суспільства, науковці

зазначають такі його риси:

1.     домінування сфери послуг над сферою матеріального виробництва;

2.      інформація та знання стають основними чинниками економічного зростання;

3.      творчість стає універсальною робочою діяльністю.

 

2.     Зміцнення демократії на Заході після Другої

світової війни: розширення прав людини.

Поширення демократії у другій половині XX ст. було головним напрямом політичного розвитку країн Західної Європи і Північної Америки.

Показовим стало ухвалення Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 р. Загальної декларації прав людини. Основні права людини були зафіксовані також у Заключному акті Наради з питань безпеки і співробітництва, підписаному 1975 р. в Гельсінкі всіма європейськими країнами (крім Албанії), США і Канадою. Уперше дотримання прав людини було покладене в основу європейської безпеки (на цій основі створено Організацію з безпеки і співробітництва у Європі — ОБСЄ) Після Другої світової війни намітилась тенденція до прискіпливішого контролю за дотриманням прав і свобод людини. Окрім судового контролю, почали створювати спеціальні контрольні органи, покликані стежити за дотриманням основних прав і свобод. До них у багатьох країнах світу, зокрема, належить спеціальний уповноважений у справах людини — омбудсмен.

У 1993 р. рішенням ООН засновано посаду Комісара у справах людини.

3.     Падіння авторитарних режимів у

Південно – Західній Європі в 1970-х роках.

Португалія

З 1932 р. в Португалії існувала профашистська диктатура, яку очолював Антоніу де Олівейра Салазар. У 1968 р.старий диктатор отримав травму, після тривалої хвороби помер у 1970 р.

Інерція існування режиму закінчилася 25 квітня 1974 р. Переворот дістав назву Революція гвоздик. Рада національного порятунку висунула демократичні завдання, зокрема:

1)    повна дефашизація і утвердження демократичних порядків;

2)     негайна деколонізація африканських володінь Португалії;

3)     проведення аграрної реформи;

4)     ухвалення нової конституції;

5)     поліпшення умов життя трудящих.

Греція

1946 р. – початок комуністичного панування в Греції.

У Греції в 1967 р., після тривалої політичної кризи, військові здійснили переворот. Влада була зосереджена в руках тріумвірату — Г. Пападопулоса, С. Паттакоса, Н. Макарезоса. Перший із них згодом став одноосібним правителем

Греції. Режим «чорних полковників» установив військову диктатуру.

1. Було придушено опозицію. Створення в країні концентраційних таборів.

 2. Боротьби з комунізмом.

3. Був розпущений парламент і всі політичні партії країни.

4. «Чорні полковники» створювали ідеологію греко - християнського духу, протиставляючи її комуністам, які боролися з релігією.

З 1972 р. Г. Пападопулос почав проводити політику поступової лібералізації, обмежив роль армії. За підсумками референдуму 1 червня 1973 р. він ліквідував монархію, а 19 серпня став президентом Греції.

17 листопада 1973 р. спалахнуло повстання студентів Афінського політехнічного університету, у ході якого тисячі молодих людей виступили проти диктатури «чорних полковників». Протест молоді придушили, але він започаткував крах військового режиму в Греції.

Після референдуму 8 грудня 1974 р., коли Греція була проголошена президентською республікою, президентом Греції став лауреат Нобелівської премії миру Міхаїл Стасінопулос.

Важливе місце в історії Південної Європи займає ситуація навколо острова Кіпр, на який претендують Греція та сусідня Туреччина.

15 липня 1974 р. за підтримки грецької хунти президента Кіпру архієпископа Макаріоса відсторонили від влади, а контроль над островом перейшов до групи радикалів, очолюваних Нікосом Самсоном, який виступав за приєднання Кіпру до Греції. Однак 23 липня 1974 р. Туреччина під приводом захисту турків-кіпріотів вторглася на острів і окупувала третину його території.

Іспанія

В Іспанії після смерті в 1975 р. Ф. Франко главою держави став король Хуан Карлос I. За його схвалення розпочався поступовий перехід від авторитарного режиму до демократичного.

 

4.     Утвердження принципів громадянського суспільства.

Громадянське суспільство — система неурядових інституцій та сукупності відносин в економічній, соціальній, культурній та інших сферах, які сприяють суспільному розвиткові на противагу (або ж доповнення) виконавчим структурам держави.

Громадянському суспільству притаманні три особливості:

1) наявність багатьох дієвих неурядових організацій;

2) незалежність створених громадянами асоціацій від державної влади;

3) почуття громадянської відповідальності у поєднанні з цивілізованою поведінкою та активною громадянською позицією.

 У другій половині ХХ ст. є чимало прикладів того, як громадянське суспільство змушувало визнавати свої помилки та навіть злочини і державні інституції, що діяли всупереч праву і моралі, і політиків, задіяних у неморальних діях. Можна пригадати реакцію громадськості США на Вотергейтську справу, у результаті якої американський президент Р. Ніксон (1969–1974 рр.) був змушений піти у відставку.

 

5.     Тенденції повоєнного розвитку партійних систем.

Період після Другої світової війни був часом розквіту політичних партій. У боротьбі за голоси виборців у країнах Західної Європи й Америки політичні партії прагнуть врахувати загальнонаціональні потреби, а не вузькоспецифічні певного соціального прошарку, як це було наприкінці ХIХ – на початку ХХ ст. Своєрідною реакцією на засилля партій була поява у 1970-х роках масових демократичних рухів, екологічних (зелених), пацифістських, феміністичних, антиглобалістських і т. ін.

 Чимало політичних партій регіону, зокрема й України, дедалі більше використовують популістські гасла, декларуючи «прості рішення» складних соціально-економічних проблем. Партії часто формуються не на основі певної ідеології, а навколо політичного лідера, конкретної особи, що особливо характерно для сучасної України. Відповідно, певні політичні рішення партій та окремих політиків часто обумовлені не державними, а корпоративними, миттєвими інтересами та супроводжуються політичною корупцією. Партії часто пов’язані з економічними інтересами великих фінансово-економічних груп.

 

Дайте відповіді на питання

1. Визначте основні ознаки та риси постіндустріального суспільства.

2. Назвіть найважливіші міжнародні документи, прийняті в другій половині ХХ — на початку ХХІ ст., що захищають права людини.

3. Розкрийте особливості диктаторського режиму Салазара в Португалії та передумови його падіння.

4. Які були особливості політичного розвитку Греції в 1960–1970-х роках?

5. Як відбувався процес демократизації в Іспанії після смерті Ф. Франко?

6. Назвіть основні особливості громадянського суспільства.

7. Схарактеризуйте основні тенденції розвитку партійних систем у другій половині ХХ — на початку ХХІ ст.

8. Покажіть на карті, у яких країнах Європи в 1970-х роках унаслідок демократичних революцій були ліквідовані диктаторські режими.

9. Поясніть терміни і поняття: постіндустріальне суспільство, громадянське суспільство.

 

 Домашнє завдання

 Підручник «Всесвітня Історія» 11 клас І. Я. Щупак   §3 питання 1 - 10

  Виконані завдання відправити на вайбер телефон 380 502654581 або на електронну пошту         kerbutvadim2012@gmail.com

 

 підручник

 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.

21 кух 30. 03.