Тема «Німеччина»

 

Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі

 

 

Основні дати:

 3 жовтня 1990 р. - об’єднання Німеччини

.

 

1.     ФРН у 1950-ті роки. Німецьке «економічне диво»

Політична діяльність уряду К. Аденауера

Уряд К. Аденауера взяв курс на європейську інтеграцію. У 1952 р. на території ФРН ліквідували окупаційний режим. У 1955 р. ФРН стала членом НАТО, потім увійшла в ЄЕС, де почала відігравати провідну роль. Відбулося історичне примирення з Францією, з якою Німеччина тричі воювала за останні 70 років.

Німецьке «економічне диво»

Принципи «соціального ринкового господарства» за Л. Ергардом:

1.      приватна власність на засоби виробництва;

2.      відмова від централізованого планування;

3.     заохочення прямих взаємин робітників і підприємців;

4.     самостійність і відповідальність бізнесу;

5.      створення державою умов для вільної конкуренції;

6.     активна державна політика у сфері здійснення соціальних програм.

Л. Ергард сприяв ухваленню законів про антимонопольну, кредитну і податкову політику держави. Л. Ергарду довелося вимагати знищення тисячі різних інструкцій, які перешкоджали ринковим реформам. У 1950-х роках під контролем держави залишилися тільки ціни на товари першої необхідності, житло і комунальний транспорт.

- Залучення інвестицій у хімічні, металургійні, машинобудівні й електротехнічні підприємства.

- Заохочував експортноорієнтовані підприємства за рахунок прямого фінансування. Поступово німецька марка перетворилася на тверду світову валюту.

Система податкових пільг також давала можливість для технічного оновлення виробництва і впровадження новітніх наукових досягнень.

Уряд виділяв субсидії на навчання робітників та їхню перекваліфікацію.

Успішно нарощувалося житлове будівництво, причому половина квартир були соціальними, тобто реалізовувалися за низькими цінами. Зростання заробітної плати і пенсій перевищувало зростання цін і податків.

 На середину 1950-х років країна за обсягом промислового виробництва посіла третє місце в західному світі після США і Великої Британії.

 

2.     ФРН у 1960 – 1980-ті роки

Для укріплення суспільного миру та протидії екстремізму в 1972 р. бундестаг ухвалив закон, що дістав назву «Про заборону на професії». Представникам радикальних політичних течій, у т. ч. й комуністам, заборонялося обіймати посади на державній службі, в освіті тощо.

«Нова східна політика»

1970 р. укладено договір з СРСР, Польщею про визнання кордонів. 1972 р. – укладено договір з НДР про добросусідські відносини і кордони. 1973 р. ФРН і НДР стають членами ООН.

У 1974 р. після відставки В. Брандта його наступником став Г. Шмідт. Коаліція СДПН/ВДП за нового керівництва не змінила політичного курсу ФРН.

У 1982 р. новим канцлером ФРН став лідер ХДС Г. Коль, який перебував на посаді канцлера 16 років. Він був прибічником неоконсервативних ідей: приватної власності, вільної ринкової економіки, обмеження ролі держави в економічній діяльності.

 

3.     Об’єднання Німеччини

Особливості розвитку НДР у 1949–1990 рр.

17 червня 1953 р. у Берліні, Лейпцигу та інших містах НДР відбулися масові виступи, що були придушені за допомогою радянських військ, розквартированих у НДР.

 У 1961 р. в столиці НДР побудували Берлінську стіну. Її охороняли автоматники, які одержали наказ відкривати вогонь по громадянах НДР, запідозрених у спробах втечі.

Падіння Берлінської стіни

9 листопада 1989 р. радісні німці із заходу і сходу взялися руйнувати Берлінську стіну — символ поділу країни і Європи (офіційне знесення стіни почалося влітку 1990 р.). 3 жовтня 1990 р., відповідно до Конституції ФРН, було проголошено приєднання НДР до ФРН. Нова Німеччина стала членом НАТО. Документ передбачав виведення до кінця 1994 р. радянських військ зі Східної Німеччини.

На позачергових виборах у парламент уже возз’єднаної Німеччини знову перемогли ХДС/ХСС і ВДП. Канцлером нової держави став Г. Коль.

 

4.     Об’єднана Німеччина наприкінці ХХ – на початку ХХІ ст..

Здобутки об’єднання Німеччини: Остаточне падіння «залізної завіси», об’єднання німецького народу в демократичній державі; щорічне асигнування урядом ФРН 150 млрд марок для подолання й перебудови економіки східних земель і поліпшення ситуації з 1994 р.

Проблеми: болісний процес переходу від соціалізму до капіталізму, що було пов’язано з тимчасовим згортанням виробництва; безробіттям; зниженням рівня соціальної захищеності. Поширення серед широких верств населення східних земель почуття розчарування, апатії і навіть ностальгії за старим часами; активізація право радикальних, неонацистських сил.

За часів правління урядів А. Меркель Німеччина посилила свої позиції у світі; за економічну потужність країну називають «локомотивом Європи».

 

5.     Українсько – німецькі відносини

ФРН за обсягами капіталовкладень в економіку України посідає друге місце у світі серед іноземних інвесторів нашої країни. Німеччина є партнером номер один для України в Європі.

 

Дайте відповіді на питання

1. У якому стані перебували економіка та суспільство Німеччини після закінчення Другої світової війни?

2. У чому полягали сутність і зміст реформ Л. Ергарда — К. Аденауера?

3. Чи погоджуєтесь Ви з висловом В. Черчилля: «Аденауер — найрозумніший німецький державний діяч з часів Бісмарка»?

4. Визначте особливості соціально-економічного розвитку і внутрішньополітичного життя ФРН і НДР у 1960–1990-ті роки.

5. Які чинники сприяли об’єднанню Німеччини? Як це відбулося?

6. З якими проблемами зіткнулася об’єднана Німеччина? Як їх вдається подолати?

7. Покажіть на карті кордони ФРН і НДР, кордони сучасної Німеччини.

 

 Домашнє завдання

 Підручник «Всесвітня Історія» 11 клас І. Я. Щупак   §6 питання 1 - 7

Виконані завдання відправити на вайбер телефон 380 502654581 або на електронну пошту         kerbutvadim2012@gmail.com

 

 підручник

 

 

 

 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.

21 кух 30. 03.