Тема уроку « Румунія і Болгарія в міжвоєнні роки»


Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі


Поняття і терміни які необхідно знати: військово – легіонерська диктатура; «залізно гвардійці», цараністи», «Татарбунарське повстання», монархо – фашистська диктатура, «тісняки», сателіт


Основні дати і події. Березень 1923 р. – прийняття конституції Румунії; лютий 1938 р. – встановлення королівської диктатури; 6 вересня 1940 р. – встановлення фашистської диктатури Й. Антонеску; 6 квітня 1941 р. – вступ Румунії в Другу світову війну на боці Німеччини; 27 вересня 1918 р. – проголошення республіки в Радомирі; 9 червня 1923 р. – державний переворот; 19 травня 1934 р. - державний переворот; листопад 1935 р. - установлення монархо – фашистської диктатури.


Запам’ятай собистість в історії: Кароль ІІ, Михай, Й. Антонеску, Борис ІІІ, А. Стамболійський, К. Георгієв


  1. Румунія після Першої світової війни.

На відміну від багатьох сусідів, Румунія напередодні війни була незалежною конституційною монархією. В економічному аспекті вона являла собою відсталу аграрну країну. Заняттям більш ніж 80 % населення було сільське господарство, у промисловому виробництві переважали легка і харчова галузі. У великій промисловості було зайнято менше 1/3 робітників. Машинобудування практично не існувало, усі машини та устаткування завозилися з-за кордону. В економіці дуже великий вплив мав іноземний капітал, особливо німецький та австрійський. Іноземним виробникам належало майже 78 % промислових підприємств Румунії.

Румунія вступила у війну в серпні 1916 р. на боці Антанти, але воєнні дії велися вкрай невдало, і в грудні того ж року німецькі війська зайняли столицю Бухарест.

Уряд змушений був піти на підписання 7 травня 1918 р. сепаратного миру з Німеччиною (Бухарестський мир). Утім, правлячі кола Румунії не полишали надій на співробітництво з Антантою та її допомогу. За день до закінчення війни 10 листопада 1918 р. румунський уряд висунув ультиматум командувачеві окупаційних військ генералу Макензену і заявив про розрив Бухарестського договору. Румунія знову повернулася до Антанти й опинилася в стані переможців. …На останньому етапі війни у квітні 1918 р. румунські власті заявили про анексію Бессарабії, територію якої вони окупували ще в січні 1918 р. У листопаді того ж року до складу Румунії було включено Буковину, хоча населення Північної Буковини рішенням народного віча в Чернівцях висловилося за приєднання до України.

Країни Антанти також дозволили румунським військам у грудні 1918 р. зайняти територію Трансільванії, що входила до складу Австро-Угорщини. За умовами Сен-Жерменського, Нейїського і Тріанонського мирних договорів територія Румунії збільшилася більш ніж у два рази, а населення зросло з 8 до 16 млн осіб. Румунія перетворилася на багатонаціональну державу: більш ніж 1/4 її жителів становили національні меншини — угорці, українці, німці. У 1920 р. румунський парламент оголосив про завершення процесу національного об’єднання.

1. Якою за формою правління була Румунія?

2. Що становило основу румунської економіки?

3. Яким був розвиток промисловості?

  1. Якими були наслідки війни для Румунської держави?


2. Конституція 1923 р.

У березні 1923 р. було прийнято нову Конституцію Румунії. Відповідно до неї країна проголошувалася конституційною монархією, запроваджувалось загальне виборче право, закріплювалися свобода слова, мітингів, зборів та інших прав. Особи без постійних занять (наприклад цигани), деякі національні меншини, сільськогосподарські робітники та жінки виборчих прав не отримали.

У липні 1927 р. помер Фердинанд І, який заповів трон своєму шестирічному онуку Міхаю.


3. Економічний розвиток Румунії в 1920-ті роки.

В Румунії близько 500 тис. селян зовсім не мали земельних наділів. Через це однією з перших проведених реформ була саме земельна. Вона проходила у кілька етапів: у так званій старій Румунії наприкінці 1918 р.; для Буковини – у 1919 р., а для Трансільванії – у 1921 р.


4. Встановлення королівської диктатури

1930 р. до Румунії повернувся Кароль ІІ, який позбавив корони власного сина.

1931р. румунські фашисти обєдналися у партію – Залізну гвардію на чолі з князем Кантакузеном

10 лютого 1938 р. у країні встановився режим особистої влади Кароля ІІ.

Королівська диктатура розправилася і з крайньо правими силами. «Залізногвардійців», які розраховували за допомогою нацистської Німеччини усунути короля і встановити власну диктатуру, звинуватили в змові, а їхніх вождів заарештовали й «убили під час спроби втекти».


5. Територіальні втрати Румунії в 1940 р.

У червні 1940 р. Румунія змушена була змиритися з приєднанням до СРСР Бесарабії і Північної Буковини. До того ж 1940 р. за рішенням Віденського арбітражу Угорщині було проведено Північну Трансільванію, а за Крайовським договором до Болгарії відійшла Південна Добруджа


6. Встановлення режиму Й. Антонеску вересень 1940 р.

Кароль ІІ змушений був звернутися по допомогу до генерала Й. Антонеску, який в той час перебував на засланні в монастирі. На початку вересня 1940 р. Кароль ІІ зрікся престолу на користь свого сина Міхая і залишив межі Румунії. Й. Антонеску було призначено прем’єр – міністром з надзвичайними повноваженнями.

Суть режиму Й. Антонеску:

1. встановлення військово – легіонерської диктатури;

2. політика активного зближення з Німеччиною;

3. проголошення генерала Й. Антонеску «кондукеторулом» (фюрером);

4. скасування прав і свобод громадян;

5. скасування парламентаризму;

6. мілітаризація економіки;

7. масовий терор щодо населення;

8. вступ у Другу світову війну на боці Німеччини (квітень 1941 р.)



7. Болгарія наприкінці Першої світової війни

У 1918 р. активізувалися антивоєнний та демократичний рухи. Революційна ситуація переросла у революційний вибух, коли у вересні 1918 р. війська Антанти прорвали фронт болгарської армії в районі Доброполе. У військах, що відступали, розпочалося стихійне повстання солдатів під гаслами «На багнет винуватців війни!», «На Софію!». Повстанці захопили головний штаб болгарської армії та заарештували офіцерів… Уряд, не маючи сил придушити повстання, надіслав для переговорів делегацію, до якої входили популярні діячі Болгарського хліборобського народного союзу (БХНС) Александр Стамболійський і Райко Даскалов. Іншу делегацію було відправлено до командування Антанти з проханням про перемир’я… Даскалов не виправдав довіри уряду — він приєднався до повстанців і 27 вересня в Радомирі проголосив республіку на чолі зі Стамболійським…

Болгарія як член Четверного союзу у Першій світовій війні за результатами Нейїського договору була відрізана від Егейського моря і втратила значну частину своєї території. Болгарії заборонялося мати армію чисельністю понад 20 тис. вояків, авіацію, військово-морський флот тощо. Упродовж 37 років країна повинна була сплатити 2 250 млн золотих франків репарацій. Усе це ускладнило і без того важке становище Болгарської держави.

Запитання

1. Яких жертв вимагала війна від Болгарської держави?

2. Що стало переломним моментом у розгортанні антивоєнного та демократичного рухів?

  1. Де, коли і на чолі з ким було проголошено Болгарську республіку?

8. Політика уряду А. Стамболійського

У серпні 1919 р. на виборах до Народних зборів переміг БЗНС і його керівник О. Стамболійський очолив коаліційний уряд.

Було прийнято закони про трудову повинність та про трудову поземельну власність, запровадженно прогресивний прибутковий податок, зменшено податки на землю та худобу, створено земельний фонд з монастирських та державних земель. Безземельні та малоземельні селяни отримали змогу купувати землю на пільгових умовах.

Завдяки гнучкій зовнішній політиці, зорієнтованій на Францію, О. Стамболійському вдалося досягти значного послаблення репараційного тиску.

Успіхи уряду БЗНС занепокоїли їхніх політичних опонентів як у таборі правих («Народний зговір» професора Софійського університету О. Цанкова), так і в лівому русі (комуністів)


9. Червневі події 1923 р. у Болгарії

Наприкінці 1920 р. праві партії розпочали боротьбу проти «хліборобського» уряду… Навесні 1922 р. сформувалася «Народна змова» — невелика організація, що об’єднала групу правих елементів болгарського суспільства, які поставили за мету повалення уряду БХНС і встановлення авторитарного режиму. Завдяки зусиллям «Народної змови» влітку . Цар, залишаючись осторонь, уміло спрямовував дії супротивників уряду БХНС. Вважаючи ситуацію сприятливою для здійснення змови, керівництво «Народної змови» та Військової ліги, яким таємно диригував Борис III, в ніч проти 9 червня 1923 р. вчинило державний заколот. Міністрів і депутатів БХНС заарештували змовники, а А. Стамболійського, який намагався організувати опір, по-звірячому вбили. Народне протистояння змові було придушене.

Внаслідок перевороту владу захопив уряд на чолі з одним із лідерів «Народної змови» Александром Цанковим. Провідні посади в ньому обіймали військові. У їхніх руках були армія, поліція, місцева адміністрація, а політичні партії відігравали другорядну роль. Новий режим мав військово-фашистський характер. Це була відверта диктатура реакційних сил суспільства. Репресії та переслідування були спрямовані проти БХНС, Болгарської комуністичної партії (БКП) та інших лівих партій.

Запитання

1. Які дві політичні сили сформувалися у Болгарії в 1922 р.?

2. Яку мету переслідували новостворені організації?

3. Коли відбувся державний переворот у країні? Які політичні сили стали на чолі перевороту?

  1. Якими були наслідки даної події для Болгарії?

10. Вересневе повстання 1923 р. у Болгарії

Вересневе повстання 1923 р. стало прямою відповіддю лівих сил на встановлення військово-фашистської диктатури. Під час перевороту БКП посіла позицію нейтралітету, що спричинило критику керівництва партії з боку як Комінтерну, так і рядових комуністів. ЦК БКП на засіданні 5–7 серпня 1923 р. виніс рішення про збройне повстання. Було розпочато переговори з керівництвом лівих партій. Соціалісти відкинули пропозиції про співробітництво, сповідуючи тактику ненасильницьких дій, а з БХНС було підписано угоду про спільні дії диктаторського режиму. В керівництві БКП точилися серйозні суперечки щодо питання про збройне повстання.

 Перші збройні бої почалися 13 вересня під Казанликом, а 19 вересня спалахнуло повстання в Південній Болгарії, у Старозагорському окрузі. Масового характеру набуло повстання в Північно-Західній Болгарії. Розпочавши його у визначений строк, тобто в ніч проти 23 вересня, повстанці захопили м. Фердинанд (нині Михайловград) та інші населені пункти. Декілька днів точилися запеклі бої проти урядових військ, але 27 вересня повстанці мусили залишити Фердинанд, а потім відступити за кордон. У Софії, де владі вдалося заарештувати деяких керівників ГРК, повстання не відбулося.

Запитання

1. Як поводилося керівництво БКП після встановлення фашистської диктатури в країні?

2. Що спонукало їх до рішучіших дій?

3. Хто очолив повстання 23 вересня 1923 р.?

4. Якими були наслідки повстання?

  1. Чому, на вашу думку, це повстання зазнало поразки?

11. Болгарія в 1923 – 1930-х роках

У 1926 р. було сформовано уряд «Демократичної змови» (об’єднання центристських партій) на чолі з А. Ляпчевим. Він проголосив програму, яка базувалася на поверненні до конституційного порядку і прагнув стабілізувати обстановку в країні. Було дозволено діяльність багатьох заборонених раніше громадських і політичних організацій. Комуністи зареєстрували свою нову партію — Болгарську робітничу партію (БРП) і відновили політичну діяльність

У 1929 р. країні завдала удару економічна криза, що тривала до 1934 р. У суспільстві назріли умови для встановлення нового авторитарного режиму.

19 травня 1934 р. Військова ліга та «Ланка» здійснили військовий переворот, поваливши уряд Народного блоку. Заколотники фактично скасували в країні Тирновську конституцію 1879 р., розпустили політичні партії, обмежили громадянські права і свободи. Але більшість військових не підтримала армійську верхівку.

Владолюбний цар спираючись на підтримку монархічно налаштованого офіцерства і Національно-соціального руху, домігся в січні 1935 р. відставки уряду К. Георгієва. Уся влада в країні зосередилася в руках монарха, який прагнув надати своєму правлінню надпартійного характеру. Усі партії і політичні організації заборонили. Основу монархічної диктатури становили офіцери болгарської армії. У зовнішній політиці головною тенденцією була орієнтація на Німеччину. 1 березня 1941 р. уряд Б. Філова підписав договір про приєднання Болгарії до Антикомінтернівського пакту. Того самого дня гітлерівські війська як союзники окупували Болгарію. Країна перетворилася на сателіта нацистської Німеччини, але її керівництво в категоричній формі відмовилося взяти участь у війні проти Радянського Союзу.


Дайте відповідь на питання:

1. Якою за формою правління була Румунія?

2. Що становило основу румунської економіки?

3. Яким був розвиток промисловості?

4. Якими були наслідки війни для Румунської держави?

5. Які території цвійшли до складу Румунії у 1919 — 1920 рр.?

6. Визначте особливості економічного розвитку Румунії в міжвоєнний період.

7. Сформулюйте основні положення Конституції Румунії 1923 р.

8. Покажіть на карті територіальні втрати Румунії в 1940 р.

9. Який диктатор прийшов до влади в Румунії у 1940 р.?

10. Що ставив на меті Стамболійський, проводячи ряд соціально- економічних реформ?

11. Які реформи були проведені урядом Стамболійського? Чи були вони популярними серед населення і чому?

12. Які дві політичні сили сформувалися у Болгарії в 1922 р.?

13. Хто очолив повстання 23 вересня 1923 р.?

14. Якими були наслідки повстання?

15. Чому, на вашу думку, це повстання зазнало поразки?


Домашнє завдання

Опрацювати підручник «Всесвітня історія» І. Я. Щупак, §18

підручник






Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух 30. 03.

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.