Тема уроку « Румунія в міжвоєнні роки»


Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі


Поняття і терміни які необхідно знати: військово – легіонерська диктатура; «залізно гвардійці», цараністи», «Татарбунарське повстання», монархо – фашистська диктатура, «тісняки», сателіт


Основні дати і події. Березень 1923 р. – прийняття конституції Румунії; лютий 1938 р. – встановлення королівської диктатури; 6 вересня 1940 р. – встановлення фашистської диктатури Й. Антонеску; 6 квітня 1941 р. – вступ Румунії в Другу світову війну на боці Німеччини;

Запам’ятай собистість в історії: Кароль ІІ, Михай, Й. Антонеску, 


  1. Румунія після Першої світової війни.

На відміну від багатьох сусідів, Румунія напередодні війни була незалежною конституційною монархією. В економічному аспекті вона являла собою відсталу аграрну країну. Заняттям більш ніж 80 % населення було сільське господарство, у промисловому виробництві переважали легка і харчова галузі. У великій промисловості було зайнято менше 1/3 робітників. Машинобудування практично не існувало, усі машини та устаткування завозилися з-за кордону. В економіці дуже великий вплив мав іноземний капітал, особливо німецький та австрійський. Іноземним виробникам належало майже 78 % промислових підприємств Румунії.

Румунія вступила у війну в серпні 1916 р. на боці Антанти, але воєнні дії велися вкрай невдало, і в грудні того ж року німецькі війська зайняли столицю Бухарест.

Уряд змушений був піти на підписання 7 травня 1918 р. сепаратного миру з Німеччиною (Бухарестський мир). Утім, правлячі кола Румунії не полишали надій на співробітництво з Антантою та її допомогу. За день до закінчення війни 10 листопада 1918 р. румунський уряд висунув ультиматум командувачеві окупаційних військ генералу Макензену і заявив про розрив Бухарестського договору. Румунія знову повернулася до Антанти й опинилася в стані переможців. …На останньому етапі війни у квітні 1918 р. румунські власті заявили про анексію Бессарабії, територію якої вони окупували ще в січні 1918 р. У листопаді того ж року до складу Румунії було включено Буковину, хоча населення Північної Буковини рішенням народного віча в Чернівцях висловилося за приєднання до України.

Країни Антанти також дозволили румунським військам у грудні 1918 р. зайняти територію Трансільванії, що входила до складу Австро-Угорщини. За умовами Сен-Жерменського, Нейїського і Тріанонського мирних договорів територія Румунії збільшилася більш ніж у два рази, а населення зросло з 8 до 16 млн осіб. Румунія перетворилася на багатонаціональну державу: більш ніж 1/4 її жителів становили національні меншини — угорці, українці, німці. У 1920 р. румунський парламент оголосив про завершення процесу національного об’єднання.

1. Якою за формою правління була Румунія?

2. Що становило основу румунської економіки?

3. Яким був розвиток промисловості?

  1. Якими були наслідки війни для Румунської держави?

2. Конституція 1923 р.

У березні 1923 р. було прийнято нову Конституцію Румунії. Відповідно до неї країна проголошувалася конституційною монархією, запроваджувалось загальне виборче право, закріплювалися свобода слова, мітингів, зборів та інших прав. Особи без постійних занять (наприклад цигани), деякі національні меншини, сільськогосподарські робітники та жінки виборчих прав не отримали.

У липні 1927 р. помер Фердинанд І, який заповів трон своєму шестирічному онуку Міхаю.


3. Економічний розвиток Румунії в 1920-ті роки.

В Румунії близько 500 тис. селян зовсім не мали земельних наділів. Через це однією з перших проведених реформ була саме земельна. Вона проходила у кілька етапів: у так званій старій Румунії наприкінці 1918 р.; для Буковини – у 1919 р., а для Трансільванії – у 1921 р.


4. Встановлення королівської диктатури

1930 р. до Румунії повернувся Кароль ІІ, який позбавив корони власного сина.

1931р. румунські фашисти обєдналися у партію – Залізну гвардію на чолі з князем Кантакузеном

10 лютого 1938 р. у країні встановився режим особистої влади Кароля ІІ.

Королівська диктатура розправилася і з крайньо правими силами. «Залізногвардійців», які розраховували за допомогою нацистської Німеччини усунути короля і встановити власну диктатуру, звинуватили в змові, а їхніх вождів заарештовали й «убили під час спроби втекти».


5. Територіальні втрати Румунії в 1940 р.

У червні 1940 р. Румунія змушена була змиритися з приєднанням до СРСР Бесарабії і Північної Буковини. До того ж 1940 р. за рішенням Віденського арбітражу Угорщині було проведено Північну Трансільванію, а за Крайовським договором до Болгарії відійшла Південна Добруджа


6. Встановлення режиму Й. Антонеску вересень 1940 р.

Кароль ІІ змушений був звернутися по допомогу до генерала Й. Антонеску, який в той час перебував на засланні в монастирі. На початку вересня 1940 р. Кароль ІІ зрікся престолу на користь свого сина Міхая і залишив межі Румунії. Й. Антонеску було призначено прем’єр – міністром з надзвичайними повноваженнями.

Суть режиму Й. Антонеску:

1. встановлення військово – легіонерської диктатури;

2. політика активного зближення з Німеччиною;

3. проголошення генерала Й. Антонеску «кондукеторулом» (фюрером);

4. скасування прав і свобод громадян;

5. скасування парламентаризму;

6. мілітаризація економіки;

7. масовий терор щодо населення;

      8. вступ у Другу світову війну на боці Німеччини (квітень 1941 р.)

Дайте відповідь на питання:

1. Якою за формою правління була Румунія?

2. Що становило основу румунської економіки?

3. Яким був розвиток промисловості?

    4. Якими були наслідки війни для Румунської держави?

    5. Які території цвійшли до складу Румунії у 1919 — 1920 рр.?

    6. Визначте особливості економічного розвитку Румунії в міжвоєнний період.

    7. Сформулюйте основні положення Конституції Румунії 1923 р.

    8. Покажіть на карті територіальні втрати Румунії в 1940 р.

    9. Який диктатор прийшов до влади в Румунії у 1940 р.?


Домашнє завдання

Опрацювати підручник «Всесвітня історія» І. Я. Щупак, §18

                                                  підручник


Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух 30. 03.

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.