ДЕРЖАВИ ЦЕНТРАЛЬНО – СХІДНОЇ ЄВРОПИ
Тема уроку «Відновлення польської державності»
Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі
Поняття і терміни: «лінія Керзона», начальник держави, режим «санації».
Основні дати і події. 7 листопада 1918 р – проголошення Польської республіки;
1920 р . – війна між Польщею та Радянською Росією;
18 березня 1921 р. – підписання Ризького миру;
березень 1921 р. – прийняття Конституції;
1926 р – державний переворот і встановлення режиму «санації».
Особистість в історії. Юзеф Пілсудський
Робота з картою
Використовуючи карту історичного атласа, виконайте завдання.
1. Назвіть держави, що утворилися після розпаду Австро-Угорської імперії. Які міжнародні угоди передбачали розподіл її територій?
2. Які польські землі залишилися у складі Німеччини?
3. Які території відійшли до Польщі за Версальським мирним договором?
Мотивація навчальної діяльності
Польща, Чехословаччина та Угорщина здобули незалежність після Першої світової війни внаслідок розпаду Австро-Угорської та Російської імперій.
1.Відновлення незалежності Польщі
Один з керівників польської соціалістичної партії Ю. Пілсудський на бік німецько – австрійського блоку. Засновник національно – демократичної партії ( антисеміт) Роман Дмовський – на Росію. Після визнання Тимчасової Ради Росії право поляків на власну державу – Ю. Пілсудський розпочав боротьбу проти Німеччини і Австро – Угорщини. У липні 1917 р. Ю. П. ув’язнено.
…Революції в Росії, Австро-Угорщині, Німеччині створили сприятливі умови для відновлення незалежності країни. За умов краху австро-німецької окупації в ніч проти 7 листопада 1918 р. представники лівих партій — Польської соціалістичної партії (ППС), галицької соціал-демократії та Партії людової (селянської) — створили в Любліні незалежний від окупантів уряд, що його очолив депутат австрійського рейхсрату, лідер галицької соціал-демократії Ігнаций Дашинський. 10 листопада до Варшави повернувся, звільнившись із в’язниці в Магдебурзі (Німеччина), Юзеф Пілсудський, Створена окупантами у Варшаві Регентська рада 11 листопада 1918 р. передала Пілсудському владу з «метою збереження порядку в країні». На вимогу Пілсудського уряд Дашинського пішов у відставку, натомість було створено новий на чолі з правим соціалістом Є. Морачевським, що був повністю підлеглий Пілсудському, проголошеному «начальником» держави…
Польсько – українське протистояння в Галичині
Листопад 1918 р. – липень 1919 р. польсько – українська війна
3. «Польське питання» на Паризькій конференції
Проект поляків – кордони 1772 року.
Польщі передали Познань і частину Західної Прусії. Місто Гданськ оголошувався Вільним містом. 1921 р. у Верхній Сілезії було проведено плебісцит під час якого більшість її жителів висловились за приналежність до Німеччини. У відповідь розпочалася повстання польського населення, й для припинення конфлікту Ліга Націй передала південну частину Верхньої Силезії Польщі, а решту 2/3 території – Німеччини. Район Цешина з переважаючим польським населенням – Чехо- Словаччини.
Східними кордонами Польщі стали етнічні польські кордони по р. Буг. Питання про приналежність Східної Галичини вирішене не було. 8 грудня 1919 р. Рада послів Антанти прийняли декларацію «Про тимчасовий східний кордон Польщі», але його лінія була визначена в 1920 р. («лінія Керзона»)
4. Польсько – більшовицька війна 1920 р.
18 березня 1921 р. Польща, РРФСР, БРСР і УРСР підписали Ризький мирний договір. Західна Україна (Східна Галичина) і Західна Білорусія ввійшли до складу Польщі. Польща визнала існування УРСР.
Остаточно територія Польщі сформувалася на 1923 р. До її складу входили західноукраїнські і західнобілоруські землі, а також Віленська область, захоплена у Литви ще в 1920 р.
5. Становлення польської держави в 1921 – 1926 рр.
У березні 1921 р. у Польщі ухвалили Конституцію Польської Республіки, яка установила парламентсько-демократичний лад у країні. Першим президентом країни обрали професора Г. Натуровича, який через тиждень загинув від руки фанатика-ендека. Новим президентом обрали ставленика центристських партій С. Войцеховського.
За політичне панування в країні вели боротьбу два основних угруповання — ендеки і прихильники Пілсудського. Християнський союз підтримувала селянська партія «Пяст». Це політичне угруповання орієнтувалося на демократичний розвиток країни, консолідацію польської нації і союз з католицькою церквою, якій належала величезна роль у країні. Прихильники Пілсудського дедалі більше віддавали перевагу авторитарним методам управління.
6. Державний переворот 1926 р. Режим «санації» («оздоровлення»)
12 травня 1926 р. війська, якими командували віддані Пілсудському генерали та офіцери, розпочали похід на Варшаву. Як Пілсудський, так і уряд не мали бажання перетворювати конфлікт на громадянську війну. 14 травня президент Войцехівський та уряд Вітоса склали повноваження. Керівником нового уряду за вказівкою Пілсудського було призначено професора К. Бартеля. Сам же Пілсудський абсолютною більшістю голосів депутатів сейму і сенату був обраний президентом, але демонстративно відмовився прийняти цей вибір, обійнявши посади військового міністра й головного інспектора армії. На вимогу Пілсудського президентом став професор Львівського політехнічного інституту Ігнаций Мосцицький.
Фактично він здійснював контроль за внутрішньою й зовнішньою політикою держави. Недарма його називали «начальником держави».
Прихід Пілсудського до влади збігся з частковою стабілізацією польської економіки. Цього вдалось досягти не в останню чергу за допомогою іноземного капіталу. Польща 1927 р. отримала великі позики від англійських та американських банкірів. У польських підприємствах і банках значно зросла частка іноземного капіталу: в 1928 р. вона становила 33 % від загального капіталу акціонерних компаній у Польщі. У 1926–1929 рр. було створено 105 нових картелів. Підвищення рівня промислового виробництва призвело до відчутного скорочення безробіття, сприяло послабленню соціальних конфліктів. Проте репресії санаційного режиму проти лівих сил, вбивство декількох супротивників Пілсудського спричинили невдоволення в країні. Напередодні виборів до сейму й сенату, призначених на березень 1928 р., Пілсудський створив Безпартійний блок співробітництва з урядовців. Його підтримали і магнати польського капіталу, і католицька церква. Це було спроба об’єднати прибічників навколо свого «вождя», «начальника» на основі соціальної солідарності всього народу.
Закріплення нових знань і вмінь учнів
1. Які події сприяли відновленню незалежності Польщі?
2. Які політичні сили створили незалежний від окупантів уряд на території Польщі?
3. Хто очолив цей уряд?
4. Яка доля спіткала новостворений уряд?
5. Які сили підтримували Юзефа Пілсудського?
Яке звання отримав Юзеф Пілсудський у новоствореній державі?
Домашнє завдання
Опрацювати підручник «Всесвітня історія» І. Я. Щупак, §17 пункт 1 – 6;
Комментарии
Отправить комментарий