Тема уроку. «Найважливіші досягнення науки і техніки»
Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі
Поняття і терміни: технічний прогрес, індустріальне суспільство, диференціація навчальних закладів, бригадно – лабораторний метод, ракетобудування, Нобелівська премія
Основні дати і події.
1901 р. – розпочато присудження Нобелівської премії;
1903 р. – перший політ літака братів Райт;
1905 р. – А. Ейнштейн заклав основи теорії відносності;
1908 р. – розпочато серійний випуск автомобіля «Форт – Т»;
1919 р. – Е. Резерфорд відкрив першу штучну ядерну реакцію;
1926 р. – у США запроваджено автоматизовану лінію зі збирання автомобілів;
1928 р. – винайдення англійцем А. Флемінгом пеніциліну;
1930 р. – виявлено дев’яту планету – Плутон.
Найважливіші досягнення науки
У 1905 р. німецький фізик А. Ейнштейн заклав основи теорії відносності.
Англійський фізик Дж. Чедвік відкрив ще одну елементарну частку — нейтрон.
Було відкрито безліч інших Галактик, що до цього здавалися скупченням первинної матерії.
Широке застосування фізичних і хімічних методів у біологічних дослідженнях привело до створення біофізики і біохімії. Учені проникли в таємниці будови білка, розпочали вивчення процесів обміну речовин, знайшли, а потім і отримали штучно перші вітаміни й антибіотики (стрептоміцин, пеніцилін).
медицині почали використовувати електрокардіографи і електроенцефалографи — апарати для дослідження діяльності серцевого м’яза і головного мозку.
Величезне значення як для фізіології, так і для медицини мало вивчення вищої нервової діяльності академіком І. Павловим та його школою.
Австрійський вчений З. Фрейд розробив теорію психосексуального розвитку індивіда. Фрейд був ініціатором практичного застосування методу психоаналізу при лікуванні певних захворювань.
Технічний прогрес
Характерною рисою науково-технічного прогресу з 1920-х роках стало масове виробництво і використання електроенергії. США побудували на річці Колорадо найбільшу на той час Боулдер – Дам ГЕС, а СРСР найбільшу в Європі ГЕС –Дніпрогес
Значний вплив на розвиток науково-технічного прогресу мало двигуно будування.
Найважливішим нововведенням у техніці машинобудування було спеціалізоване потоково-масове (конвеєрне) виробництво.
Праці і винаходи Ю. Кондратюка (Шаргей), перекладені англійською мовою, широко використовували в США для підготовки космічних експедицій на Місяць.
Надзвичайно швидко зростали темпи розвитку авіації. У 1903 р. брати Райт здійснили перший керований політ на своєму «Флайєр-1. У червні 1919 р. британські авіатори Д. Елкок і А. Браун вперше перетнули Атлантичний океан. Політ загалом тривав 16 год і 27 хв. У 1926 р. англійський пілот А. Кобем здійснив авіапереліт з Південної Англії в м. Кейптаун (Південна Африка) і назад з метою перевірити можливості відкриття далеких авіамаршрутів. У 1927 р. американець Ч. Ліндберг за 33 год і 30 хв зробив безпересадочний переліт з Нью-Йорка до Парижа. Величезний внесок у розвиток світової авіації зробили льотчики СРСР, які здійснили рекордні польоти в 1930-і роки.
Із середини 1920-х років почали виходити телевізійні передачі. Бердом у Великій Британії та Дженкінсом у США. В Україні перший телепередач почав працювати в Києві 1938 р.
У 1926 р. установлено трансатлантичний телефонний зв’язок між Лондоном і Нью-Йорком, заснований на використанні досягнень радіотехніки. Так само швидко удосконалювалася в цей період техніка кінематографії
Терміново створювалося виробництво отруйних газів і протигазів (перший протигаз створив російський хімік М. Зелінський). Пошук штучних речовин.
Починаючи з 1901 р. Нобелівську премію в галузі фізики, хімії, фізіології та медицини, літератури, економіки вручають у Стокгольмі, а Міжнародну премію Миру – в Осло 10 грудня, у день смерті А. Нобеля (1833 – 1896). Нобелівська премія заснована згідно із заповітом шведського підприємця й винахідника, який увесь свій статок (близько 31,5 млн. шведських крон) заповів на фінансування .
Винаходи українців, що змінили світ
Винахідником гелікоптеру є київський авіаконструктор, який емігрував до США, Ігор Сікорський. У 1931 р. він запатентував проект машини з двома пропелерами — горизонтальним на даху і вертикальним на хвості. У вересні 1939 р. розпочалися випробовування гелікоптера VS-300
Сергій Корольов є конструктором радянської ракетно-космічної техніки і засновником космонавтики.
4. Найважливіші досягнення техніки та їх вплив на повсякденне життя
У 1921 р. відбувся перший в історії конкурс краси. Небаченої популярності набули польоти на аеропланах і гонки на автомобілях. На ринку споживчих товарів індустріально розвинених країн з’явилися радіоприймачі, пилососи, холодильники, пральні машини й інша електропобутова техніка. людей.
Наприкінці ХІХ — на початку ХХ ст. популярності набули патефони, які отримали назву від компанії виробника кіноапаратури і звуозаписуючої техніки «Брати Пате», і грамофони (патент на винахід був виданий ще в 1887 р. німецькому винахіднику Е. Берлінеру).
Серед найвідоміших зірок «німого кіно» була геніальна Віра Холодна.
На зміну «великому німому» прийшло звукове кіно. Першим звуковим фільмом у прокаті була американська кінострічка «Співак джазу» («The Jazz Singer», 1927 р.).
Коко Шанель: вона нарядила жінок у чоловічий одяг, доповнивши дамський гардероб піджаками, брюками і строгими сорочками з краватками. У 1921 р. з’явились духи «Шанель № 5», які стали ознакою жіночності та смаку, а в 1926 р. — маленька чорна сукня, найвідоміша модель ХХ ст.
У 1921 р. в радянській Росії набув популярності рух «Геть сором», члени якого ходили по містах оголеними або прикриваючись вузьким шарфом на стегнах із написом «Геть сором!». Але ця спроба відмовитись від «буржуазних пережитків» (одягу) в холодній Росії не вдалася. Основні акценти в боротьбі за «новий побут» більшовики робили на антирелігійну роботу, розкріпачення жінок, поширення комуністичних ідей через мережу культурно-освітніх закладів. Більшовицьке керівництво майже не звертало уваги на матеріальний бік життя селян.
Дайте відповіді на питання
1. Який внесок зробили в розвиток науки А. Ейнштейн, Н. Бор, Е. Фермі?
2. Розкажіть про прогрес автомобілебудування в міжвоєнний період.
3. Що нового з’явилось у повсякденному житті людей у 1920-х роках?
4. Якими були основні тенденції моди?
5. Опишіть повсякденне життя радянських людей.
6. Назвіть найважливіші наукові досягнення першої третини ХХ ст..
7. Які нові види транспорту і зв’язку з’явилися цього часу?
8. Назвіть видатних українських вчених цього періоду.
9. Хто винайшов телебачення?
10. Як електрифікація вплинула на життя людей?
Домашнє завдання
Опрацювати підручник «Всесвітня історія» І. Я. Щупак, §33 питання 1 - 8
Комментарии
Отправить комментарий