Тема «Російсько – українська війна»
Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі
Гібрідний характер війни
Гібридна війна – це тип конфлікту, протистояння, під час якого противники (або один з них) без офіційного оголошення війни використовують інформаційні кампанії, спецоперації, акції та окремі заходи, зокрема в кіберпросторі, економічний і дипломатичний тиск, шантаж військовою силою, терористичні акти, інспірування внутрішніх конфліктів для досягнення політичних цілей, які в минулому досягалися здебільшого в результаті звичайної війни.
Метою гібридної війни може бути не стільки завоювання як таке, скільки створення хаосу, безперервного конфлікту, постійне генерування провокацій, умов, непридатних для життя, руйнування інфраструктури.
Використовуються постановочні воєнні дії, які виконують актори, інспіровані картинки для показу у ЗМІ. До сучасної гібридної війни проти України Росія готувалася протягом тривалого часу.
Головний фронт гібридної війни – інформаційний. Для наступальних дій на ньому Росія інтенсивно використовує нині різноманітні медіа. За їхньою допомогою керівництво російської держави створює сприятливий для себе інформаційний фон усередині Росії поширює дезінформацію серед українських громадян формує сприятливе для себе інформаційне середовище на Заході.
Не менш активно використовується енергетичний фронт. Росія протягом десятиліть використовувала енергоресурси як інструмент політичного впливу в Україні та Європі. Учасниками інформаційної війни проти України є проросійське лобі та представники проросійських політичних сил в Європі, ідеологи, що активно переписують історію на замовлення держави, діячі Російської православної церкви, які зберегли свій вплив на пострадянському просторі.
Бойові дії на Сході України
14 квітня 2014 р. було оголошено про початок Антитерористичної операції на Сході України.
Українські силовики у квітні–травні 2014 р. обрали тактику облоги населених пунктів для поступового витіснення бойовиків. Останні, у свою чергу, упродовж цього періоду поширювали свій контроль на території Донецької та Луганської областей. штурмували військові частини, здійснювали спроби заволодіти зброєю, захоплювали адміністративні будівлі.
14 червня було збито український військово-транспортний літак Іл-76 із 40 десантниками на борту.
Станом на середину серпня 2014 р. українські війська звільнили більшу частину Донбасу, захоплену у квітні–травні.
24 серпня почався спільний контрнаступ терористів і регулярних російських військ, які атакували українських силовиків на півдні Донецької області у напрямках Іловайськ, Комсомольське, Новоазовськ. У боях під Іловайськом загинуло багато українських військових. Сили проросійських бойовиків захопили прикордонне місто Новоазовськ на Азовському морі, але наступ на Маріуполь було зупинено.
17 липня 2014 року неподалікТорезу Донецької області було збито пасажирський літак компанії Malaysia Airlines, що виконував регулярний рейс МН17, унаслідок якої загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб). Міжнародне розслідування встановило, що літак збито зенітним ракетним комплексом “Бук” російського виробництва. Незалежні дослідники стверджують, що ЗРК «Бук» належав 53-й зенітній ракетній бригаді з Курська (РФ). 24 травня 2018 р. влада Австралії та Нідерландів офіційно звинуватили Росію в катастрофі літака.
Бої за Донецький аеропорт тривали з вересня 2014 року до 22 січня 2015 року і стали одними з найзапекліших у війні на сході України. 13 січня 2015 року остаточно впала диспетчерська вежа, яку утримували українські бійці. У новому терміналі бої точилися за різні його поверхи — на фінальних етапах битви українські вояки утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювалися супротивником.
20 січня 2015 року проросійські сили підірвали новий термінал, бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася, ховаючи під собою українських захисників. 22 січня 2015 року вцілілі захисники вийшли з термінала, проте багато поранених і контужених українських бійців потрапила до полону. Оборона терміналів аеропорту тривала 242 дні.
За оцінками генерал-майора Олега Мікаца, утримання українськими силами Донецького аеропорту сковувало сили супротивника. За його словами, найбільші бої за Дебальцеве почалися після того, як упав Донецький аеропорт, і якби українських військових не було в аеропорті, Україна могла втратити не лише Дебальцеве .
Рейд 95-ї бригади, також Рейд Забродського — рейд підрозділів 95-ї окремої аеромобільної бригади з 19 липня по 10 серпня 2014 під час війни на сході України. Згідно з офіційною інформацією, десантники здійснили 470-кілометровий рейд по тилах сепаратистів, і при цьому знищили три ворожі блокпости. Проте найважливішим досягненням стало розблокування та створення коридору для виходу з оточення підрозділів на кордоні. Завдяки вмілим діям десантників і піхотинців, з оточення вийшло 3 тисячі осіб та понад 250 одиниць техніки.
Влітку 2015 р. в боях за місто Мар'їнку прославилась 28-ма (Одеська) окрема механізо́вана брига́да імені Лицарів Зимового Походу. 3 червня 2015 року терористи пішли у наступ, намагаючись відбити населений пункт, активно застосовуючи РСЗВ та артилерію. Українськими силами по відбиттю терористів керував Михайло Забродський.
Добровольчі батальйони. Волонтерський рух
Значну роль у протидії терористам відіграли добровольчі батальйони. Вони почали створюватися в розпал сепаратистських виступів на Донбасі.
Добровольцями було укомплектовано 1-й резервний батальйон Національної гвардії України (згодом – імені С. Кульчицького). Незабаром було створено добровольчий батальйон «Дніпро-1». У лавах Збройних сил України, з добровольців, насамперед мешканців Луганської області, було сформовано батальйон «Айдар», згодом виникли батальйони «Азов», «Харків», «Львів», «Чернігів», «Слобожанщина» і багато інших.
Перша поразка, з якою зіткнулися добробати, була під Іловайськом («Іловайський котел»). Тоді сили АТО зіткнулися з натиском регулярних військ РФ, потрапили в оточення і при виході з нього зазнали великих втрат.
Якщо на початковому етапі бойових дій на Сході України добровольчі батальйони не мали централізованого підпорядкування, то пізніше їх переформували у штатні підрозділи Збройних сил і Нацгвардії України. Підрозділи Правого сектору відмовилися від переформування.
Добровольчі батальйони показали здатність українців до самоорганізації для захисту своєї держави.
В Україні за короткий строк було створено велику кількість волонтерських організацій, які системно допомагали військовим на передовій: «Крила Фенікса», «Повернись живим», «Армія SОS», «Врятуй рідну країну», «Волонтерська сотня Україна – Світ».
Упродовж усього періоду дії АТО волонтери допомагали в забезпеченні медикаментами, їжею та потрібним спорядженням. Спільно з науковцями та військовими на територіях, що контролювалися незаконними збройними формуваннями, розшукували загиблих. Волонтери надавали допомогу не лише військовим, а й переселенцям. Особливість волонтерського руху в Україні проявилася в тому, що найчисленнішою групою волонтерів стала молодь.
Реакція світової спільноти на агресію Російської Федерації проти України та спроби мирного врегулювання конфлікту
З початком військової інтервенції з боку РФ світова спільнота засудила силове вторгнення в Україну. 1 березня 2014 р. Генеральний секретар ООН закликав до повної поваги і збереження незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, а також до негайного відновлення спокою та початку прямого діалогу між усіма сторонами задля вирішення поточної кризи.
5 вересня 2014 р. в Мінську за результатами зустрічі Президента України П. Порошенка, Президента Росії В. Путіна й міжнародних представників було досягнуто домовленості «про припинення застосування зброї».
19 вересня сторони погодили додатковий протокол про лінію розмежування між українськими силами та проросійськими бойовиками. Також домовилися відвести важке озброєння від лінії розмежування та не застосовувати авіацію. Росія мала закрити кордон для перетину бойовиків та техніки. Але підписання мінських документів не забезпечило ні припинення застосування зброї російськими найманцями, ні виведення з території України російських військ. Перші Мінські угоди вересня 2014 р. дозволили зупинити масове російське вторгнення в Україну, проте вони не змогли повністю припинити бойові дії. У лютому 2015 р. було підписано Другі Мінські угоди.
Дайте відповіді на питання
1. Чи готувалася Росія до гібридної війни проти України?
Чи можемо ми дійти до висновку, що гібридна війна не була спровокована подіями на майдані Незалежності?
Пригадайте перебіг російсько-українських відносин періоду незалежності і сформулюйте висновок про наявність чи відсутність ознак гібридної війни у відносинах Росії з Україною.
4. Які методи впливу використовує держава-агресор у гібридній війні?
5. Проаналізуйте статистичні дані щодо розвитку волонтерського руху в Україні. Які висновки можна зробити на їхній підставі?
6. Які дії Росії засудив Європейський Союз? Як було кваліфіковано ці дії?
7. Проаналізуйте, як світова спільнота відреагувала на агресію Російської Федерації проти України.
8. Знайдіть у мережі ȱнтернет на сайті Національного музею історії України у Другій світовій війні в рубриці «Український Схід» експозиційний проект «На лінії вогню» та ознайомтеся з інформацією про події, що відбувалися на східних теренах України. Складіть розповідь. Дізнайтесь самостійно про роль батальйонів територіальної оборони в АТО.
Домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника § 39
Комментарии
Отправить комментарий