Тема “Антибільшовицький повстанський рух.
Масовий голод 1921 — 1923 рр.”
Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі
1.Наростання кризових явищ у житті українського суспільства
1920 р. в Україні було вироблено лише 10% довоєнної промислової продукції.
У грудні 1920 р. на VІІІ Всеросійському з’їзді рад було прийнято план ГОЕЛРО
План ГОЕЛРО – це технічна реконструкція народного господарства Росії протягом 10 – 20 років, його індустріалізація, що мала базуватися на енергетичній основі.
Згідно з планом електрифікації лише в Донбасі мали спорудити 24 гідроелектростанції (з 30 запланованих у Росії), побудувати завод якісних сталей та алюмінієвий. Передбачалося десятикратне, порівняно з 1920 р., зростання видобутку вугілля.
Основним джерелом фінансування процесу індустріалізації, на думку влади, мала стати продрозкладка. У містах лютував голод, робітничий пайок становив 100 г хліба, та й то не кожного дня. Інфекційні хвороби забирали життя тисяч людей.
Незважаючи на залучення армії до стягнення продрозкладки, навесні 1921 р. її було виконано лише на 40% від запланованих показників. Невдоволення переважної більшості населення політикою більшовиків призвело до політичної кризи. Повстання, особливо на селі, набули масових масштабів.
До серпня 1921 р. армія Махна кількістю до 15 тис. чол. контролювала окремі території на півдні та в центрі України. Крім того, в Україні та Криму в 1921 р. діяли 464 партизанських загони, в яких перебувало близько 40 тис. чоловік.
Антибільшовицькі повстання мали місце практично у всіх радянських республіках, в тому числі і в Росії (Кронштадтське повстання). На підприємствах спалахували робітничі страйки. До економічних вимог додавалося гасло «ради без більшовиків»
2. Масовий голод 1921 – 1923 рр. в УСРР
Голод був спричинений посухою, післявоєнною розрухою та продрозкладкою. Справжні масштаби голоду від світової громадськості приховували. Так, лише в Україні, за приблизними оцінками, загинуло 1 – 1,5 млн осіб.
Вже 21 серпня 1921 р. Ленін звернувся до селян України із закликом допомогти селянам Поволжжя. Виступи невдоволених робітників і селян було придушено. Селянський опір розглядали як політичний бандитизм.
Голод в Україні приховувався від загальноросійської і світової громадськості. Тільки 16 січня 1922 р. було знято інформаційну блокаду . Х. Раковський негайно уклав угоду з Американською адміністрацією допомоги (АРА) – неурядовою організацією США для подання допомоги потерпілим від світової війни європейським країнам. Представники АРА дивувалися, чому поїзд з продовольством відправляють за сотні миль у Поволжя, замість того, щоб направити їх у Миколаїв чи Одесу. У вересні 1922 р. в РСФРР була ліквідована комісія допомоги голодуючим. В Росії необхідність в ній відпала, а в Україні голод ще лютував.
Українське керівництво в 1921 р. неодноразово зверталося до Раднаркому з клопотанням сприяти припиненню вивозу продовольчих ресурсів з України, тому що далі закривати очі на голод в українських губерніях, на лютуючий там тиф було неможливо. Але центр продовжував свою політику. З нового врожаю 1922 – 1923 рр. 13,5 млн пудів українського зерна було продано за кордон, у сусідні республіки вивезли 9 млн. пудів. І тільки в другій половині 1923 р. голод на Україні було подолано.
Дайте відповіді на питання
Якими методами радянська влада намагалася подолати соціально — політичну кризу на початку 20-х років?
Як відреагувало населення на спроби влади подолати кризу насильницькими методами?
За яких обставин виник в УСРР голод 1921 — 1923 рр.?
Чому радянська влада спочатку приховувала масштаби голоду в УСРР?
Проаналізуй причини й наслідки голоду 1921 — 1923 рр.
Домашнє завдання
Опрацювати §20 підручника, пункти 1, 2.
Комментарии
Отправить комментарий