Тема «Правові основи професійно – технічної освіти».

 

Записати тему уроку, план уроку і підкреслено в даній темі

 

1.     Законодавство про професійно – технічну освіту

 

Правові основи професійно – технічної освіти ґрунтуються на Законі України «Про професійно – технічну освіту» від 10 лютого 1998 р. Законодавство України про освіту базується на Конституції України. Цим законодавством передбачено право громадян на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах. Держава також сприяє здобуттю освіти в домашніх умовах.

Серед освітніх рівнів, встановлених законодавством України, важливим компонентом виступає професійно – технічний. У Законі визначається, що професійно – технічна освіта забезпечує здобуття громадянами професій відповідно до їх покликань, інтересів, здібностей, перепідготовку, підвищення їх професійної кваліфікації. Професійно – технічна освіта громадян здійснюється на базі повної загальної середньої освіти або базової загальної середньої освіти з наданням можливості здобувати повну загальну середню освіту.

Випускникам професійно – технічних закладів освіти відповідно до їх освітньо – кваліфікаційного рівня присвоюється кваліфікація «кваліфікований робітник» з набутої професії відповідного розряду (категорії). Випускникам вищих професійних училищ може присвоюватися кваліфікація «молодший спеціаліст».

До основних повноважень та напрямів діяльності професійно – технічних закладів освіти належать: організація навчально – виховного процесу; вибір форм та методів навчання; навчально – виробнича, навчально – виховна, навчально – методична, фінансово – господарська та виробничо – комерційна діяльність; професійне навчання незайнятого населення; забезпечення заходів з охорони праці учнів, слухачів, працівників; забезпечення якості професійного навчання та виховання учнів.

Закон «Про професійно – технічну освіту» містить положення про обов’язковість відвідування занять учнями, слухачами професійно – технічних навчальних закладів.

Учень професійно – технічного навчального закладу – це випускник основної або загальноосвітньої школи, зарахований до професійно – технічного навчального закладу на навчання за програмою професійно – технічної освіти. Учню професійно – технічного закладу видається учнівський квиток.

Слухач професійно – технічного навчального закладу – це особа, зарахована до цього закладу на навчання за програмами курсової підготовки, перепідготовки чи підвищення кваліфікації.

 

2.     Права учнів професійно – технічних закладів

Учні професійно – технічних навчальних закладів мають право на:

1.     Належні умови навчання за обраною професією;

2.     Матеріальне забезпечення в період навчання на умовах і в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України;

3.     Навчання професії за індивідуальною програмою;

4.     Безоплатне користування навчально – виробничою, культурно – спортивною, побутовою, оздоровчою базами навчального закладу;

5.     Матеріальну допомогу;

6.     Оплату праці під час виробничого навчання і практики згідно з законодавством;

7.     Безоплатне медичне обслуговування, користування засобами лікування, профілактики захворювань та зміцнення здоровя;

8.     Щотижневий відпочинок і канікули протягом навчального року та після його закінчення;

9.     Безоплатне оволодіння іншою професією у разі хвороби, яка дає змоги продовжити навчання за обраною професією.

Гарантії соціального захисту учня, слухача та випускника професійно – технічного навчального закладу передбачають зарахування часу навчання у професійно – технічному навчальному закладі до трудового стажу учня, слухача … якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Законодавство передбачає, що випускникам професійно – технічних навчальних закладів денної форми навчання, які навчалися 10 і більше місяців, має надаватися оплачувана відпустка підприємством, установою, організацією впродовж перших трьох місяців роботи цих випускників.

Випускникам, які навчалися за денною формою навчання менше 10 місяців, час навчання зараховується до трудового стажу, що дає їм право на щорічну основну відпустку. Випускникам професійно – технічного навчального закладу, які навчалися за державним замовленням, держава гарантує надання першого робочого місця відповідно до одержаної професії.

Право на особливий соціальний захист у галузі професійно – технічної освіти  мають інваліди, діти – сироти, які залишилися без піклування батьків, та учні, слухачі, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

 

3.     Обов’язки учнів професійно – технічних закладів

 

Учні, слухачі професійно – технічного навчального закладу зобов’язані:

1.     Виконувати вимоги навчальних програм і систем контролю знань, умінь і навичок;

2.     Відвідувати заняття, в тому числі й за індивідуальним графіком;

3.     Виконувати під час проходження виробничої практики вимоги нормативно – правових актів, які регулюють працю працівників відповідних підприємств, установ, організацій;

4.     Дотримуватися правил охорони праці та техніки безпеки під час практичного навчання і виробничої практики;

5.     Бережно ставитись до обладнання, засобів навчання та інвентаря, що використовуються в навчально – виробничому процесі.

За невиконання обов’язків і систематичне порушення  статуту професійно – технічного навчального закладу, правил його внутрішнього розпорядку, незадовільну успішність до учня, слухача застосовуються такі заходи впливу, як попередження, догана, відрахування з навчального закладу.

З професійно – технічного навчального закладу учень, слухач може бути відрахований за: власним бажанням; незадовільні успішність, поведінку; невиконання вимог навчального плану та навчальних програм; вироком суду, що набув законної сили; грубі порушення навчальної дисципліни або правил внутрішнього розпорядку професійно – технічного навчального закладу.

 

Дайте відповіді на питання

1.     Які основні принципи освіти? Розкрийте їх зміст.

2.     У чому полягає мета професійно – технічної освіти?

3.     У чому полягають права учнів, слухачів професійно – технічних навчальних закладів?

4.     У чому полягають обов’язків учнів, слухачів професійно – технічних навчальних закладів?

 

Домашнє завдання

Розділ 4 підручника

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух 30. 03.

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.