Тема «Соціальна політика»


Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі



  1. Наслідки економічних перетворень

Основні характеристики промислового розвитку:

  1. Посилювалася диспропорція між важкою та легкою промисловістю. Високі темпи розвитку енергетичної, паливної (у Львівсько-Волинському та Дніпровському вугільних басейнах), металургійної, газової, хімічної, машинобудівної галузей, а також атомної, ракетно-космічної, авіабудівної, суднобудівної, радіоелектронної та інших галузей відставання в темпах розвитку харчової та легкої промисловості

  2. Швидкі темпи вичерпування сировинних ресурсів республіки

  3. Відставання України від світових держав у якісних показниках – затратах трудових і матеріальних ресурсів

  4. 70–80 підприємств в Україні не мали замкнених технологічних циклів

  5. прискорення темпів урбанізації зміни в географії промисловості скоротилася кількість сіл, примусове переселення великих мас сільського населення у зв’язку з будівництвом комплексу гідро електростанцій).


  1. Соціальна політика

У повсякденному житті радянського суспільства відбувалися суттєві зміни:

  1. Соціальне законодавство поповнилося низкою документів, спрямованих на поліпшення умов праці й підвищення рівня життя людей: ( ст. 63 підручника)

  2. Внутрішній ринок наповнювався непродовольчими товарами (розширювався їхній асортимент і поліпшувалася якість продукції). У побуті дедалі доступнішими для населення ставали нові технічні засоби.

  3. Впроваджувані заходи з формування та вдосконалення соціальної інфраструктури сприяли поліпшенню соціального забезпечення, медичного

обслуговування, організації дозвілля громадян та їх доступу до освіти.

  1. Для поліпшення облаштування життя містян здійснювалися: житлове будівництво, програма з електрифікації, газифікації, теплофікації, водопостачання та каналізаційного забезпечення будинків.

У 1951 – 1958 рр. у республіці було збудовано майже 2 млн квартир загальною площею 85,7 млн кв. м, а в 1958 – 1965 рр. – ще близько 60 млн кв. м житла. Хоча будувалися, в основному, малогабаритні помешкання, так звані хрущовки.

У середині 50-х років було переглянуто існуючу ще з довоєнних часів тарифну систему оплати праці. Це забезпечило відчутне її підвищення – в середньому з 642 у 1950 р. до 806 крб. у 1960 р. Помітні зрушення відбулися в оплаті праці колгоспників. У 1956 р. на 80% було збільшено розміри пенсій, хоча колгоспникам держава їх не виплачувала. В 1956 р. Верховною Радою СРСР скасовано кримінальну відповідальність робітників і службовців за самовільне залишення підприємств. Селяни отримали паспорти.

У 1961 р. Президія ВР СРСР ухвалила указ «Про посилення боротьби з особами,

які ухиляються від суспільно корисної праці і ведуть антигромадський, паразитичний спосіб життя». Відповідно до цього указу, люди, які не працювали в суспільному виробництві більш як чотири місяці на рік, а займалися приватною підприємницькою діяльністю, притягувалися до кримінальної відповідальності. Не працювати дозволялося лише домогосподаркам, які мали дітей. Інші непрацюючі, включаючи незаміжніх і бездітних жінок, переслідувалися відповідно до кримінальних кодексів союзних республік.

З якою метою і в чиїх інтересах ухвалено цей документ? Як ви думаєте, чи відповідала вимога указу про примусову працю міжнародному праву?


  1. Антирадянські виступи 1960-х рр.. і усунення М. С. Хрущова

У 1961 р. уряд провів грошову реформу. 30 травня 1962 р. були підвищені ціни на м'ясо(30%), масло(25%) та інші продукти, що викликало обурення. У Новочеркаську - на місцевому електровозобудівному заводі втричі збільшили норми виробітку. На цьому підприємству працювало близько 12 тис робітників, більшість з яких жили у бараках. 1 червня вони прийшли до заводоуправління.

2 червня люди з усіх кінців Новочеркаська прямували з червоними прапорами та портретами Ленінана майдан поблизу міськкому партії та міськвиконкому. Командир танкової частини Герой Радянського Союзу генерал – лейтенант Матвій Шапошников отримав наказ від командувача Північно – Кавказьким ВО Ісси Плієва кинути на людей танки, але М. Шапошников не підкорився.

Загін внутрішніх військ, яким командував начальним місцевого гарнізону генерал – майора Івана Олешко застосував зброю. Згідно офіційними даними було вбито 26 чоловік, близько сотні – поранені, деякі з них пізніше померли. Під суд потрапило 112 чоловік, 7 – смертні вироки. Довго намагалися змити кров з площі, зрештою пригнали коток і заасфальтували усе довкола.

Родинам не видавали загиблих – їх вночі таємно поховали на п’яти кладовищах у Ростовській області. Вибирали старі могили без огорож, розкопували їх, клали у ями «свіжі» трупи і закопували. Місця поховання засекретили.

Через кілька днів у місцевому політехнічному інституті відбулася зустріч студентів з представниками органів державної влади. А трохи згодом для молоді організували танцювальний вечір.

Робітничі виступи відбулися і в Україні: Краматорську, Черкасах, Харкові, Києві. В Донецьку і Жданові справа дійшла до демонстрацій і страйків.

Невдоволення ще більше посилилося у 1963 р., коли внаслідок неврожаю і саботажу анти хрущовської опозиції почалися серйозні труднощі з продовольством.

В Одесі робітники відмовилися вантажити масло, яке як «братерську допомогу» планувалося відправити на Кубу. Справжні робітничі заворушення відбулися у Кривому Рогу, де на цілий тиждень було введено воєнний стан.

Робітничі виступи викликали особливу занепокоєність номенклатури. Імпульсивність, не прогнозованість керівника партії і держави, нескінченні реорганізації, особисті прорахунки в питаннях внутрішньої й зовнішньої політики, грубощі і нетактовність, скорочення армії апаратників, постійні розмови про демократизацію суспільства викликали роздратування в середовищі партійно – державної еліти. Змова виникла на найвищому рівні.

Рішенням жовтневого пленуму ЦК КПРС 1964 р. М. Хрущова було знято з посади першого секретаря ЦК КПРС і Голови Ради Міністрів СРСР. Першим секретарем ЦК КПРС обрано Л. Брежнєва. На посаду Голови Ради Міністрів – О. Косигіна.


Узагальнення знань учнів

  1. Чому діяльність М. Хрущова викликала незадоволення партійно – державної еліти?

  2. Яка причина робітничих виступів на початку 60-х років?

  3. Яку позицію зайняло керівництво України під час зміщення М. С. Хрущова? Чим продиктована ця позиція?

  4. Розкажіть про розвиток промисловості в часи правління Хрущова.

  5. Охарактеризуйте стан аграрного сектора України на рубежі 50 – 60-х рр..

  6. До яких заходів вдалося керівництво держави з метою модернізації економіки і як вони вплинули на рівень життя населення?


Домашнє завдання

Опрацювати текст підручника §12

                                підручник

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух 30. 03.

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.