Тема «Особливості культурного розвитку України»


Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі


  1. Основні тенденції розвитку науки

Становище в науковій галузі впродовж попередніх десятиліть характеризувалося таким самим комплексом проблем, що й в освітній: залежність від політичної кон’юнктури, постійна нестача фінансування, руйнування науково-дослідної інфраструктури, відсутність державної стратегії щодо розвитку наукової галузі.

Було зроблено висновок, що основною проблемою науки останніх десятиліть була її низька затребуваність економікою. В Указі Президента України «Про Стратегії сталого розвитку “Україна 2020” (2015) розвиткові вітчизняного наукового потенціалу приділено значну роль. Наука має стати одним з основних елементів вирішення масштабних завдань модернізації країни, забезпечення необхідної обороноздатності та національної безпеки.

Суспільно-політична та економічна ситуація останніх років спричинила численні новації. Зокрема, у гуманітарній сфері на характер розвитку досліджень значний вплив мали події Революції Гідності. Російська пропаганда, що розгорталася в Східній Україні на противагу цінностям Майдану, спонукала науковців до ретельного вивчення питань, які раніше не були предметом наукового дискурсу. Зокрема, було встановлено, що в публікаціях російських істориків історія Східної і Південної України свідомо перекручується і «вигадується», щоб підвести псевдонаукове підãрунтя під експансіоністські плани Росії. Для доведення саме української позиції в науковий обіг уведено чимало документів, монографічних праць, що ілюструють корінні розбіжності з висновками офіційної російської пропаганди.

Найбільшими досягненнями українців за роки незалежності стали відкриття в медицині, фізиці та ІТ.

Ще в 1990-х рр. Інститутом електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України запропоновано електрозварювання м’яких тканин. Ідея розробки належала академіку Б. Патону. Під його керівництвом колектив фахівців інженерного та медичного профілю провів низку експериментів та отримав відповідні свідоцтва та визнання.

Кардіохірург Б. Тодуров 2016 р. разом зі своєю командою вперше в Україні провів операцію з пересадки штучного серця. Для 42-річного пацієнта Інституту серця МОЗ України це був єдиний реальний шанс продовжити час очікування донорського серця. У жовтні медики повторили свій успіх, встановивши «механічне серце» 30-річній пацієнтці.

Інженер А. Головаченко створив прототип екзоскелета. Він розробив модулі, які одягаються на пошкоджені кінцівки і допомагають тренувати м’язи у випадках переломів чи паралічу рук і ніг.

Українські науковці з Харківського фізико-технічного інституту й Інституту монокристалів брали участь у відкритті бозона Гіггса та створенні детекторів для великого адронного колайдера.

У США запустили виготовлену спільно з українцями ракету Antares (її перший ступінь розроблено українським конструкторським бюро «Південне»). Півтора року до запуску українські фахівці модернізовували ракету.


  1. Літературно — мипатецьке життя

Одним з головних досягнень української культури в роки незалежності стала можливість кожної людини вільно й самостійно обирати цінності, які покладаються в основу життя.


  1. Розвиток спорту

22 грудня 1990 р. було створено Національний олімпійський комітет (НОК) України. У вересні 1993 р. Міжнародний олімпійський комітет остаточно визнав НОК України.

За роки Незалежності українські спортсмени вибороли 122 олімпійські медалі.

Традиційно після Олімпійських ігор проводяться Паралімпійські ігри. Це міжнародні спортивні змагання для людей з інвалідністю. В Україні паралімпійський рух почав розвиватися з 1989 р. Українці вперше взяли участь в Олімпіаді в Атланті (1996) і вибороли 7 медалей. У 2008 р. в Пекіні здобули 74 медалі. У 2016 р. в Ріо-де-анейро – у неофіційному командному заліку паралімпійська збірна України посіла третю сходинку та здобула 117 медалей, серед яких 41 золота, 37 срібних і 39 бронзових.


  1. Міжнародні пісенні конкурси Євробачення в Україні

З 2003 р. Україна бере участь у пісенному конкурсі Євробачення. Першим від України виступив Олександр Пономарьов (посів 14-ту сходинку).

2004 р. у Стамбулі співачка Руслана Лижичко з піснею «Дикі танці» здобула перемогу та право на проведення ювілейного 50-го пісенного конкурсу в Україні.

у 2016 р. ми здобули чергову перемогу – у Стокгольмі співачка Джамала з піснею

«1944» виборола перше місце.

На дитячому пісенному конкурсі Євробачення Україна дебютувала в 2006 р. Українка Настя Петрик з піснею «Небо» стала переможницею дитячого Євробачення у 2012 р. (Амстердам, Нідерланди).

В Україні цей конкурс проводився двічі: 2009 і 2013 р.


Дайте відповіді на питання

  1. У чому полягали зміни умов розвитку української культури в 90-ті роки?

  2. Охарактеризуйте здобутки й проблеми української науки доби незалежності.

  3. Як процеси національного відродження впливали на розвиток української літератури?

  4. Назвіть найбільш відомі масові культурно — мистецькі заходи, які проводились в Україні у 90-ті роки.

  5. Охарактеризуйте основні здобутки українського мистецтва на сучасному етапі.

  6. Розкажіть про здобутки українських спортсменів за роки незалежності.


Домашнє завдання

Опрацювати відповідний матеріал підручника § 41 — 42 пункт 3 - 6

підручник

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух 30. 03.

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.