Тема «Чехословаччина. «Празька весна» 1968 року»

 

Записати в конспект тему, план уроку і підкреслене в даній темі

 

 

Особистості в історії:  Александр Дубчек, Едуард Бенеш

Запамятайте основні дати:

1968 р. — «Празька весна», спроба ліберальних реформ у Чехословаччині та її придушення військами ОВД

 

1.     Сталінська модель соціалізму та її втілення в Чехословаччині

На виборах у Законодавчі збори в травні 1946 р. більше за всіх мандатів одержали комуністи. Новий уряд країни очолив лідер КПЧ Клемент Готвальд, затятий прихильник сталінізму.

У лютому 1948 р. комуністи свідомо загострили обстановку в країні з метою захопити владу і встановити диктатуру пролетаріату за радянським зразком. Під керівництвом К. Готвальда було сформовано новий уряд, контрольований комуністами. Після державного перевороту Національні збори 9 травня 1948 р.

ухвалили нову конституцію країни, що проголосила утворення держави «народної демократії», але насправді знаменувала встановлення комуністичної диктатури за радянським зразком. Е. Бенеш відмовився підписати нову конституцію і пішов у відставку.

 

2.     Чехословаччина у 1960-ті роки

За Конституцією 1960 р. країна одержала нову назву — Чехословацька Соціалістична Республіка (ЧССР). У січні 1968 р. новим лідером партії обрали Александера Дубчека, а президентом країни в березні того ж року став герой Другої світової війни, легендарний командувач Чехословацької бригади генерал

Людвік Свобода. Він підтримав реформи Дубчека. Так розпочалася «Празька весна» — демократичні реформи в Чехословаччині.

 

3.     Події «Празької весни»

Реформатори проголосили необхідність будівництва «соціалізму з людським обличчям», намагаючись поєднати соціалістичне суспільство з ринковою економікою і демократією. У квітні 1968 р. реформаторське керівництво КПЧ ухвалило «Програму дій»:

1.     утвердження реальної багатопартійності та демократичних свобод;

2.      скорочення адміністративного апарату;

3.      введення самоврядування в суспільстві через трудові колективи;

4.      упровадження основ ринкової економіки;

5.     федеративний устрій держави, забезпечення рівності чехів і словаків;

6.      багатостороння співпраця з усіма країнами світу.

Лібералізація у Чехословаччині зумовила невдоволення комуністичних лідерів у сусідніх країнах. У Кремлі боялися, що це призведе до послаблення військової могутності Варшавського договору

Після того, як тиск не дав результатів, кремлівське керівництво спільно зі своїми однодумцями з Болгарії, Угорщини, НДР, Польщі у ніч з 20 на 21 серпня 1968 р. ввели до Чехословаччини війська.  300 тис. солдатів і 7 тис. танків прибули боротися з «контрреволюцією». Так розпочалася операція «Дунай» — єдина не навчальна військова акція в історії Організації Варшавського договору.

У квітні 1969 р. до влади в Празі прийшло промосковське керівництво. Першим секретарем ЦК КПЧ замість А. Дубчека обрали Гỳстава Гỳсака, який став згодом і президентом країни.

1970–1980-ті роки ознаменувалися наступом реакції. Прихильників «Празької весни» звільняли з посад; учинялися розправи над демократичною інтелігенцією.

 

4.     Наслідки та значення «Празької весни»

Інтервенція військ Варшавського договору викликала хвилю протесту в усьому світі. Генеральний секретар ООН У. Тан кваліфікував дії військ Варшавського договору як акт агресії. Інтервенцію засудили навіть керівники соціалістичних Китаю, Югославії, Румунії. Міжнародна обстановка серйозно загострилася.

Ідеї «Празької весни» політизували суспільство, стимулювали розвиток українського національного правозахисного руху. У свідомості українців визрівала ідея можливості реальних змін у тоталітарній системі, що знайшло свій вияв у різноманітних формах невдоволень — від відкритого засудження окупації ЧССР до поширення листівок, прокламацій, написання анонімних листів, надписів, а також на побутовому рівні в усіх регіонах України.

На знак протесту проти окупації Чехословаччини, а також комуністичної тоталітарної системи, колоніального становища України, політики русифікації, 5 листопада 1968 р. на Хрещатику у Києві здійснив самоспалення український патріот, колишній воїн УПА – Василь Макух

 

Дайте відповіді на питання

1. Назвіть міжнародні організації західних країн, на противагу яким були створені РЕВ і ОВД.

2. Схарактеризуйте особливості політики комуністичного режиму в Чехословаччині за керівництва К. Готвальда.

3. Назвіть основні положення «програми дій» у Чехословаччині в 1968 р.

4. Схарактеризуйте основні події «Празької весни».

5. Поясніть поняття «Празька весна».

6. Покажіть на карті країни-члени РЕВ.

7. Покажіть на карті країни-члени ОВД.

8. Покажіть на карті країни, які ввели свої війська в Прагу в 1968 р.

 

VI. Домашнє завдання

 Підручник «Всесвітня Історія» 11 клас І. Я. Щупак   14

  підручник

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

4 кухар;пекар 04. 06. історія України тести

21 кух 30. 03.

21 кух Історія Україна Контрольна робота 27. 03.